دادگاه ایتالیا با استرداد یک فلسطینی به اسرائیل به دلیل نگرانی از «نقض حقوق بشر» مخالفت کرد

Italian court
Italian court Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه تجدیدنظر ایتالیا روز چهارشنبه با استرداد یک شبه‌نظامی فلسطینی به اسرائیل خودداری کرد و گفت این نگرانی وجود دارد که او در صورت استرداد، با خطر «رفتار ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز» روبرو شود.

آگهی

فرد مظنون که دادگاه نامش را عنان کمال عفیف یعیش ۳۶ ساله اعلام کرده، یکی از سه فلسطینی است که در مرکز ایتالیا به ظن برنامه‌ریزی برای انجام حمله در کشوری نامشخص دستگیر شده است.

اسرائیل خواستار استرداد یعیش است؛ اما وکیل او با ارائه گزارش‌های عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر درباره شرایط زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل، با این درخواست مخالفت کرد.

سرانجام هیأتی متشکل از سه قاضی در شهر لاکویلا واقع در مرکز ایتالیا اعلام کرد که در صورت موافقت با درخواست استرداد یعیش، او با «رفتارهایی که ناقض حقوق بشر است» روبرو خواهد شد.

با این حال، قضات  دادگاه تاکید کردند که او باید در زندان ایتالیا باقی بماند زیرا همچنان توسط دادستانی عمومی برای همان اتهاماتی که اسرائیل درخواست استردادش را کرده بود، تحت بازجویی قرار دارد.

در این جلسه اتهاماتی که علیه او مطرح شده، مورد بحث قرار نگرفت.

اسرائیل که در حال جنگ با شبه‌نظامیان حماس در نوار غزه است، یعیش را به تامین مالی یک گروه مسلح از اردوگاه آوارگان طولکرم در کرانه باختری موسوم به «تیپ تولکرم» متهم کرده است.

ایتالیا نیز روز دوشنبه اعلام کرد که سه فلسطینی دستگیر شده، یک واحد مرتبط با گردان شهدای الاقصی تشکیل داده‌ بودند که شاخهٔ نظامی جنبش فتح محسوب می‌شود. این گروه از سوی اسرائیل، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی شده است.

دو مظنون دیگر این پرونده در دادگاه حاضر نبودند زیرا اسرائیل درخواستی برای استرداد آنها مطرح نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش‌های ضد و نقیض از کشته شدن فرد شماره ۲ حماس؛ ارتش اسرائیل پرونده مرگ مروان عیسی را باز کرد

پلیس و آژانس امنیت داخلی اسرائیل از کشف یک گروه تروریستی مرتبط با حماس در شهر سخنین خبر دادند

توقف صدور ویزا برای کارمندان نهاد‌های بشردوستانه؛اسرائیل امدادرسانی به فلسطینیان غزه را بغرنج‌تر کرد