Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پلیس و آژانس امنیت داخلی اسرائیل از کشف یک گروه تروریستی مرتبط با حماس در شهر سخنین خبر دادند

Israeli border police
Israeli border police Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل موسوم به «شین بت» همچنین پلیس این کشور روز یکشنبه در بیانیه مشترکی از کشف یک گروه تروریستی خبر دادند که در مناطق شمالی اسرائیل مستقر بودند و با حماس برای انجام حملات تروریستی در خاک این کشور همکاری می‌کردند.

آگهی

این دو مرکز مدتها این گروه را زیرنظر داشتند و در همین ارتباط ۱۳ مظنون را که بیشتر آنها در شهر «سخنین» اسرائیل زندگی می‌کردند، دستگیر کردند.

اگرچه محل اصلی فعالیت آنها شهر «سخنین» بوده اما آنها در بسیاری از شهرهای اسرائیل همچنین کرانه باختری پراکنده بودند و در راستای اهداف این گروه فعالیت داشتند.

با بازجویی از مظنونان که برخی از آنها اسرائیلی‌-عرب بودند، روشن شد که آنها سایر اعضا را از داخل شهر «سخنین» به خدمت می‌گرفتند و از افرادی در کرانه باختری نیز اسلحه خریداری می‌کردند.

نیروهای امنیتی اسرائیل در همین راستا یکی از ساکنان کرانه باختری به نام صهیب جلبوش را به دلیل فروش سلاح به این گروه از جمله چهار سلاح گرم، مهمات و جلیقه دستگیر کردند.

یکی از مظنونان نیز با اعضای حماس در نوار غزه در تماس بوده و از آنها دستور می‌گرفته که چگونه مواد منفجره آماده کند و افراد بیشتری را جذب کند.

مظنونان در مورد چندین مکان احتمالی برای حمله، از جمله اتوبوسی پر از سرباز در شهر «حیفا» صحبت کرده بودند. موضوع یکی دیگر از گفتگوهای آنها، عکسبرداری از یکی از کارخانه‌های اسلحه‌سازی «رافائل» اسرائیل با هدف کمک به حماس برای شلیک موشک به سمت این کارخانه بوده است.

بازجویی از آنها همچنین مشخص کرد که این گروه در مه ۲۰۲۱ میلادی در پرتاب بمب‌های آتش‌زا به سمت منطقه مسکونی «اشبال» در نزدیکی سخنین شرکت داشتند.

دفتر دادستانی ناحیه حیفا روز یکشنبه ضمن طرح اتهامات علیه ۱۳ مظنون پرونده، خواستار تمدید بازداشت آنها تا پایان دادرسی شد.

«حتی ایران هم کمک می‌کرد»

پلیس و «شین بت» در این بیانیه اعلام کردند که «به عملیات خود برای خنثی کردن تروریسم و یافتن مهاجمانی که امنیت ملی را به خطر می‌اندازند، ادامه خواهند داد».

ایال هراری، فرمانده یگان مرکزی پلیس اسرائیل در نواحی شمالی این کشور، با اشاره به اینکه تعداد این گونه حوادث در حال افزایش است، گفت: «همه چیز با مشارکت و تشویق حماس، حزب‌الله و سایر سازمان‌های تروریستی انجام می‌شود و حتی ایران هم کمک می‌کند.»

به گفته هراری، تحقیقات درباره این گروه اواخر ژانویه آغاز شد و تکمیل آن ۴۸ روز طول کشید. 

او تاکید کرد: «مظنونان عرب‌-اسرائیلی که علیه آنها کیفرخواست صادر شده، تعداد انگشت شماری تروریست هستند که توسط سازمان‌های تروریستی تحریک و هماهنگ شده بودند. آنها نماینده جامعه عرب ساکن اسرائیل نیستند که در جامعه ما ادغام شده‌اند و وفاداری خود را ثابت کرده‌اند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا سه فلسطینی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی بازداشت کرد

قبرس در عملیات مشترک با موساد ۲ ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل تجار اسرائيلی بازداشت کرد

خشم اسرائیل در سازمان ملل از سکوت برای رئیسی: «قصاب تهران» و دستانش آغشته به خون هزاران ایرانی است