Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پزشکان بدون مرز با انتقاد از حق وتوی آمریکا: کودکان ۵ ساله در غزه آرزوی مرگ می‌کنند

نگرانی از وضعیت کودکان در غزه
نگرانی از وضعیت کودکان در غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستوفر لاک‌یر، رئیس پزشکان بدون مرز گفت که تیم‌های پزشکی در نوار غزه نام اختصاری جدید «کودک زخمی که هیچ عضوی از خانواده‌اش زنده نیست» (WCNSF) را ایجاد کرده‌اند.

آگهی

رئیس پزشکان بدون مرز روز پنج‌شنبه ۲۲ فوریه به وقت محلی خطاب به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: «کودکانی که از این جنگ جان سالم به در می‌برند، نه تنها زخم‌های قابل مشاهده جسمی خواهند داشت، بلکه زخم‌های نامرئی را نیز تحمل خواهند کرد.»

کریستوفر لاک‌یر گفت: «جابجایی مکرر، ترس دائمی و مشاهده تکه‌تکه شدن اعضای خانواده به معنای واقعی کلمه در مقابل چشمان این کودکان وجود دارد. این آسیب‌های روانی باعث شده است که کودکان ۵ ساله به ما بگویند که ترجیح می‌دهند، بمیرند.»

رئیس پزشکان بدون مرز با انتقاد «شدید» از آمریکا، گفت از اینکه واشنگتن پی در پی از حق وتوی خود برای جلوگیری از درخواست آتش‌بس فوری بشردوستانه در جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه استفاده کرده، ترسیده است.

او گفت: «مردم غزه به آتش‌بس نیاز دارند، نه در صورت امکان، بلکه اکنون به آن نیاز دارند. آن‌ها به یک آتش‌بس پایدار و نه یک دوره آرامش موقت نیاز دارند. هر توافقی کمتر از این، سهل‌انگاری فاحش است.»

آمریکا از ۷ اکتبر سال جاری میلادی تاکنون ۳ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را وتو کرده است که خواستار آتش‌بس بشردوستانه در غزه بودند.

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل متحد خطاب به اعضای شورای امنیت گفت که از سخنان رئیس پزشکان بدون مرز درباره غزه «وحشت» کرده است.

او گفت: «امیدواریم تصویر غم‌انگیزی که او از غزه برای ما ترسیم کرد، بتواند وجدان یکی از اعضای این شورا را تحت تاثیر قرار دهد.»

رابرت وود، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، سخنان لاک‌یر را تأیید نکرد. او گفت که آمریکا اسرائیل را تحت فشار قرار داده است تا اجازه دهد کمک‌های بیشتری به غزه ارسال شوند.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه گفت که واشنگتن به تل‌آویو اعلام کرده است که نباید حمله زمینی به رفح در جنوب غزه در غیاب «طرحی قابل اجرا برای محافظت از غیرنظامیان» انجام شود.

وود با بیان اینکه «همه خواهان پایان پایدار برای این درگیری هستند»، گفت: «حمایت شورای امنیت از این دیپلماسی برای افزایش فشار بر حماس برای پذیرش توافق روی میز ضروری است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد هم سخنان رئیس پزشکان بدون مرز درباره غزه را «غم‌انگیز» توصیف کرد. بریتانیا در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت به پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر رأی ممتنع داد که خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه در غزه بود.

نماینده اسلوونی در شورای امنیت سازمان ملل متحد هم از حاضران پرسید که «اگر از سخنان اشکبار رئیس پزشکان بدون مرز تکان نخوریم، به چه شورایی تبدیل شده‌ایم؟»

رئیس پزشکان بدون مرز خطاب به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: «امروز کارکنان ما به سر کار خود بازگشته‌ و جانشان را بار دیگر برای بیماران خود به خطر انداخته‌اند. شما چه چیزی را حاضرید به خطر بیندازید؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه اعتراض پزشکان در کره‌جنوبی؛ هزاران نفر با وجود ایجاد اختلال در مراقبت‌های بهداشتی تجمع کردند

وحشت در بیمارستان ناصر؛ نیروهای ویژه اسرائیل به مرکز درمانی اصلی در نوار غزه حمله کردند

حمله مرگبار اسرائیل به غزه با هدف قتل محمد ضیف، از طراحان حمله ۷ اکتبر؛ ده‌ها فلسطینی کشته شدند