ادامه اعتراض پزشکان در کره‌جنوبی؛ هزاران نفر با وجود ایجاد اختلال در مراقبت‌های بهداشتی تجمع کردند

ادامه اعتراض پزشکان در کره جنوبی
ادامه اعتراض پزشکان در کره جنوبی Copyright Ahn Young-joon/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
Copyright Ahn Young-joon/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران پزشک جوان کره جنوبی روز یکشنبه در سئول در اعتراض به اصلاحات دولت در زمینه آموزش پزشکی که منجر به استعفای دسته جمعی پزشکان جوان و ایجاد هرج و مرج در بیمارستان‌ها شده است، تظاهرات کردند.

آگهی

حدود ده هزار پزشک جوان از حدود دو هفته پیش در اعتراض به افزایش پذیرش دانشکده‌های پزشکی از سال آینده که با هدف مقابله با کمبود پزشک و جوان‌سازی کادر درمان طرح شده است، اعتصاب و کار خود را متوقف کردند.

این پزشکان معترض ضرب الاجل ۲۹ فوریه دولت را که از آنها می‌خواست به سر کار بازگردند یا با اقدامات قانونی از جمله بازداشت یا تعلیق مجوز پزشکی روبرو شوند، نادیده گرفته‌اند.

معترضان با ماسک سیاه و در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «مخالف افزایش پذیرش دانشکده‌های پزشکی هستیم» اعتراض خود را نشان دادند.

کیم تاک وو از انجمن پزشکی کره در سخنرانی خود برای جمع معترضان گفت: «دولت به‌طور یکجانبه بر اجرای این اصلاحات پافشاری می‌کند و پزشکان به هیچ وجه نمی‌توانند آن را بپذیرند.»

او همچنین گفت: «دولت به خوبی از دلایل مخالفت تمام پزشکان با افزایش پذیرش دانشکده‌های پزشکی آگاه است، اما با اعمال سیاست‌هایی سعی در تبدیل پزشکان به بردگان دائمی دارد.»

این اعتصاب گسترده بر بیمارستان ها تأثیر منفی گذاشته است و باعث لغو درمان‌های حیاتی و جراحی‌ها شده است که این امر دولت را مجبور کرد تا سطح هشدار سلامت عمومی را به بالاترین حد خود برساند.

طبق گزارش وزارت بهداشت کره جنوبی، از هفته گذشته حدود نیمی از جراحی‌های برنامه‌ریزی شده در برخی بیمارستان‌های بزرگ لغو شده است.

با توجه به قوانین کره جنوبی، پزشکان حق اعتصاب ندارند و دولت این هفته خواستار تحقیق پلیس از افرادی شد که با این توقف کار مرتبط هستند.

لی سانگ مین، وزیر کشور در گفت‌وگوی روز یکشنبه با شبکه تلویزیونی کی بی اس گفت: «در حالی که ضرب الاجل بازگشت به کار گذشته است، دولت همچنان برای کارآموزان پزشکی که تا پایان امروز به سر کار بازگردند، حداکثر ارفاق را اعمال خواهد کرد.»

وی افزود: «اما اگر آنها تا امروز برنگردند، دولت چاره‌ای جز عمل قاطعانه طبق قوانین و اصول ندارد.»

لی با تاکید بر تعهد دولت به برنامه‌های اصلاحی خود، گفت: «حتی افزایش ۶۵ درصدی پذیرش دانشکده‌های پزشکی، با توجه به اهمیت بخش مراقبت‌های بهداشتی، آنقدر زیاد نیست.»

دولت کره جنوبی از سال آینده در تلاش است سالانه دو هزار دانشجوی دیگر را در مدارس پزشکی پذیرش کند تا به گفته خود به یکی از پایین‌ترین سهم پزشکان نسبت به جمعیت در میان کشورهای توسعه یافته رسیدگی کند.

پزشکان بیم آن دارند که این اصلاحات کیفیت خدمات و آموزش پزشکی را کاهش دهد، اما طرفداران این طرح، پزشکان را متهم می‌کنند که سعی در حفظ حقوق و جایگاه اجتماعی خود دارند.

نظرسنجی‌ها نشان می دهد که تا ۷۵ درصد از مردم از این اصلاحات حمایت می‌کنند.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی در قبال پزشکان اعتصاب کننده خط مشی سختی را اتخاذ کرده است.

با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی در ماه آوریل و تلاش حزب حاکم برای به دست آوردن مجدد اکثریت در مجلس، به گفته تحلیلگران، بعید به نظر می‌رسد که دولت سازش کند.

اما پزشکان نیز با بیان اینکه برنامه دولت به مشکلات واقعی این بخش رسیدگی نکرده است، بر عدم عقب نشینی تأکید کرده‌اند.

لی جونگ گئون، رئیس موقت انجمن پزشکی کره در اعتراضات روز یکشنبه گفت: «دیگر جایی برای عقب نشینی نداریم. ما دیگر بیکار نخواهیم نشست تا نظاره گر اقدامات غیر دموکراتیک دولت باشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت کره جنوبی پزشکان اعتصاب‌کننده را تهدید کرد؛ «تا پنجشنبه سر کار برنگردید مجازات می‌شوید»

پزشکان بدون مرز با انتقاد از حق وتوی آمریکا: کودکان ۵ ساله در غزه آرزوی مرگ می‌کنند

هشدار پزشکان در خصوص افزایش موارد ابتلا به سرطان در میان بزرگسالان زیر ۵۰ سال