رئیس‌جمهوری کره جنوبی خواستار تشدید تلاش‌ها برای اتحاد دو کره شد

South Korea's President Yoon Suk Yeol
South Korea's President Yoon Suk Yeol Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی روز جمعه از جامعه بین‌المللی خواست تا از تلاش‌ها برای اتحاد دو کره حمایت کند.

آگهی

او این سخنان را در مراسم سالگرد قیام ۱۹۱۹ کره علیه حکومت استعماری ژاپن بیان کرد و با اشاره به موضع پیونگ یانگ در اوایل سال جاری که اعلام کرده بود سئول «دشمن اصلی» این کشور است، گفت: «تلاش‌های ما برای اتحاد، باید به منبع امید و چراغی برای مردم کره شمالی تبدیل شود».

در پی توسعه برنامه‌های تسلیحاتی پیونگ یانگ و همزمان با افزایش همکاری‌های نظامی سئول با واشنگتن و توکیو، روابط دو همسایه بسیار تیره شده است و آقای یون که از زمان تصدی مقام ریاست جمهوری کره جنوبی در سال ۲۰۲۲ میلادی همواره موضع قاطعی در برابر کره شمالی داشته، به ندرت درباره «اتحاد» صحبت کرده است.

او در این سخنرانی همچنین گفت که «همه ما باید در مسیری گرد هم بیاییم که منجر به اتحاد در شبه‌جزیره کره شود» و تاکید کرد که جامعه بین‌المللی نیز باید در این را «از تمام قدرتش به شیوه‌ای مسئولانه» استفاده کند.

یون سوک یول همزمان تاکید کرد که روابط بهتر با توکیو به مقابله با تهدیدات نظامی فزاینده همسایه شمالی کمک خواهد کرد.

او گفت که «همکاری امنیتی دو کشور در برابر تهدیدات هسته‌ای و موشکی کره شمالی بیشتر شده است» و با اشاره به تاریخ استعماری ژاپن گفت: «دو کشور همزمان برای غلبه بر گذشته دردناک خود، با یکدیگر همکاری می‌کنند.»

سخنان آقای کیم درباره رابطه با ژاپن در حالی بیان شد که ماه گذشته کیم یو جونگ، خواهر قدرتمند رهبر کره شمالی نیز گفته بود که پیونگ یانگ برای بهبود روابط با توکیو آماده است و حتی از احتمال دعوت مقامات ژاپن به این کشور سخن گفته بود.

افزایش تنش‌ها میان دو کره

در سال جاری میلادی نه تنها دو کشور در نزدیکی مرزهای دریایی مورد مناقشه خود اقدام به برگزاری مانور نظامی کردند بلکه پیونگ یانگ کره جنوبی را «دشمن اصلی» خود خوانده و هشدار داده که آماده است برای «حتی ۰.۰۰۱ میلی‌متر» نقض ارضی، جنگ را آغاز کند.

یون سوک یول نیز در پاسخ به ارتش خود دستور داد که در صورت تحریک پیونگ یانگ «اول اقدام کنید و بعد گزارش دهید». او همچنین گفت که در صورت وقوع هر حمله‌ای، سئول «چند برابر قوی‌تر» پاسخ خواهد داد.

رئیس جمهور کره جنوبی در حالی روز جمعه از «اتحاد» سخن گفت که کره شمالی آژانس‌هایی را که در راه ترویج اتحاد دو کره و تقویت ارتباط با سئول فعال بودند، بسته است.

کره جنوبی خود را برای یک انتخابات سرنوشت‌ساز در ۱۰ آوریل آماده می‌کند و حزب محافظه‌کار یون امیدوار است برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ میلادی اکثریت پارلمان را به دست آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله با چاقو به رهبر اپوزیسیون کره جنوبی؛ لی جائه میونگ به‌شدت از ناحیه گردن آسیب دید

تشدید تنش‌ها میان دو کره؛ پیونگ یانگ تسلیحات جدیدی در مرز خود با کره جنوبی مستقر می‌کند

وزیر دفاع کره جنوبی از ناو هواپیمابر آمریکایی «یو‌اس‌اس کارل وینسون» بازدید کرد