Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشدید تنش‌ها میان دو کره؛ پیونگ یانگ تسلیحات جدیدی در مرز خود با کره جنوبی مستقر می‌کند

North Korea
North Korea Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی روز پنج‌شنبه اعلام کرد سخت افزار‌های نظامی جدید خود را در امتداد مرز‌ خود با کره جنوبی مستقر خواهد کرد.

آگهی

این ادوات جنگی در حالی در مرز بین دو کشور مستقر خواهد شد که کره جنوبی روز گذشته توافقنامه نظامی در خصوص «محدود کردن رهگیری‌های هوایی و فعالیت‌های نظارتی در مرز مشترک» که در سال ۲۰۱۸ میلادی بین دو کشور به امضا رسیده بود را به حالت تعلیق درآورد.

این تعلیق پاسخی بود به ارسال ماهواره‌ جاسوسی کره شمالی به مدار، که رسانه‌های دولتی این کشور روز چهارشنبه ۲۲ نوامبر خبر آن را اعلام کردند.

این توافقنامه نظامی دو همسایه، در سال  ۲۰۱۸ میلادی توسط مون جه‌ این، رئیس جمهور وقت کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در پانمونجوم به امضا رسید و در متن آن نوشته شده است: «دیگر جنگی در شبه‌جزیره کره وجود نخواهد داشت و دوره جدیدی از صلح آغاز شده است.»

اما تنش‌ها نشان می‌‌دهد که این توافقنامه چندان هم در ایجاد صلح در منطقه موثر نبوده است.

آقای کیم جونگ اون که در مذاکرات بعدی امتیازاتی را که انتظارش را داشت از آمریکا و کره جنوبی دریافت نکرد، برنامه‌های موشکی بالستیک خود را افزایش داد و اعلام کرد پیونگ یانگ را به یک «بازدارنده هسته‌ای» مانند آنچه واشنگتن دارد مجهز خواهد کرد.

در واکنش به تقویت نظامی کره شمالی، ایالات متحده و کره جنوبی همراه با ژاپن همکاری خود را از طریق انجام رزمایش‌‌‌های نظامی افزایش داده‌اند.

اوایل هفته جاری نیز کره شمالی آمریکا را به دلیل فروش احتمالی موشک‌های پیشرفته به ژاپن و تجهیزات نظامی به کره جنوبی محکوم کرد و آن را «اقدامی خطرناک» خواند.

این کشور در گزارشی که توسط خبرگزاری دولتی کره شمالی (KCNA) منتشر شد، عنوان کرد «مشخص است» که تجهیزات نظامی تهاجمی به سمت چه کسی هدف قرار می‌گیرد و علیه چه کسی استفاده می‌شود.

بر این اساس، وزارت دفاع کره شمالی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ارتش این کشور «هرگز» به این توافقنامه نظامی متعهد نخواهد ماند و «نیروهای مسلح قدرتمندتر و سخت‌افزار نظامی جدید را در منطقه در امتداد خط مرزی دو کشور» مستقر خواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این سازمان مدعی شد که این توافق به دلیل اقدامات عمدی و تحریک‌آمیز کره جنوبی مدت‌هاست که به یک تکه کاغذ تبدیل شده است و هشدار داد به‌ دلیل «تحریک‌های غیرمسئولانه و شدید سیاسی و نظامی» شرایط به مرحله غیرقابل کنترل رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره جنوبی تا پایان سال مصرف گوشت سگ را ممنوع می‌کند

خواهر رهبر کره شمالی: سئول بهای سنگینی برای «بازی کثیف» اعلامیه‌ها خواهد پرداخت

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند