Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیونگ‌یانگ: ماهواره جاسوسی خود را در مدار قرار دادیم؛ آیا ارتش کره شمالی قوی‌تر می‌شود؟

سومین تلاش کره شمالی برای پرتاب موشک‌های حامل ماهواره‌های جاسوسی
سومین تلاش کره شمالی برای پرتاب موشک‌های حامل ماهواره‌های جاسوسی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی بامداد چهارشنبه ۲۲ نوامبر به وقت محلی اعلام کرد که نخستین ماهواره جاسوسی خود را با موفقیت در مدار قرار داده است.

آگهی

پیونگ‌یانگ در ادامه اعلام کرد که این کشور برای مقابله با «تحرکات نظامی خصمانه دشمنان»، به دنبال پرتاب ماهواره‌های جاسوسی بیشتر است.

دو تلاش پیشین کره شمالی برای پرتاب موشک‌های حامل ماهواره‌های جاسوسی به دلایل فنی شکست خورده بودند.

برخی از تحلیلگران بر این نظرند که قرار دادن موفقیت‌آمیز این ماهواره جاسوسی در مدار، به طور قابل توجهی توانایی‌های نظامی کره شمالی را بهبود می‌بخشد، به گونه‌ای که داده‌های حیاتی را برای هرگونه درگیری نظامی با دشمنانش در دسترس این کشور قرار می‌دهد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی در گزارشی نوشت که موشک حامل ماهواره «مالی‌گیویونگ-۱» اواخر روز سه‌شنبه به وقت محلی به فضا پرتاب شده است.

در گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی تأکید شده است که «پرتاب یک ماهواره شناسایی، حق قانونی کره شمالی برای تقویت قابلیت‌های دفاع از خود است.»

کره جنوبی، آمریکا و ژاپن تاکنون قرار گرفتن ماهواره جاسوسی کره شمالی در مدار را تأیید نکرده‌اند.

با وجود این، کره جنوبی پرتاب این موشک حامل ماهواره جاسوسی به فضا را «نقض آشکار» قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست که کره شمالی را از انجام هرگونه آزمایشی که مربوط به فناوری موشک‌های بالستیک باشد، منع می‌کند.

کره‌ جنوبی بخشی از توافق نظامی خود با کره شمالی را تعلیق کرد

از همین رو، کره جنوبی از تصمیم خود برای به تعلیق درآوردن توافقنامه‌ نظامی میان سئول و پیونگ‌یانگ که برای «محدود کردن رهگیری‌های هوایی و فعالیت‌های نظارتی در مرز مشترک» امضا شده بود، خبر داد.

ارتش کره جنوبی پیشنهاد کرده بود که سئول در واکنش به پرتاب ماهواره جاسوسی کره شمالی، رهگیری‌های هوایی و فعالیت‌های نظارتی خود را در مرز مشترک و همچنین رزمایش‌های نظامی‌اش را از سر بگیرد.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن هم با محکوم کردن این پرتاب، بر تعهد کشورش برای ادامه همکاری با آمریکا و کره جنوبی برای پاسخ به پرتاب‌های موشکی کره شمالی تاکید کرد.

کره شمالی از سال گذشته میلادی تاکنون حدود ۱۰۰ آزمایش موشکی را به عنوان بخشی از برنامه توسعه زرادخانه‌های سلاح‌های هسته‌ای‌ خود انجام داده است.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

البته به نظر برخی از صاحب‌نظران نظامی، پیونگ‌یانگ هنوز با موانعی برای در اختیار داشتن موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای کارآمد مواجه است.

بنا به گفته متخصصان امور نظامی، موشک‌های حامل ماهواره‌ها و موشک‌های بالستیک دارای همپوشانی‌های فناوری قابل توجهی هستند.

ارتباط روسیه؟

وزارت دفاع کره جنوبی روز یک‌شنبه احتمال داده بود که کره شمالی مشکلات موتورهای موشکی خود را «با کمک روسیه» رفع کرده باشد.

آژانس جاسوسی سئول هم در ماه جاری میلادی اعلام کرده بود که کره شمالی در ازای ارسال بیش از هزار کانتینر حاوی تجهیزات نظامی و مهمات به روسیه برای جنگ اوکراین، توصیه‌های فنی از مسکو دریافت کرده است.

این اتفاق پس از آن رخ داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ماه سپتامبر پس از دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از تمایل مسکو برای کمک به پیونگ‌یانگ در توسعه برنامه‌های فضایی و ماهواره‌ای خبر داد.

کره شمالی پیشتر وعده داده بود که در نیمه دوم ماه دسامبر، سومین پرتاب موشکی خود را برای در مدار قرار دادن ماهواره جاسوسی‌اش انجام دهد اما بدون ارائه هیچ دلیلی این پرتاب را زودتر از موعد مقرر انجام داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی

فرش قرمز برای پوتین در کره شمالی؛ استقبال ویژه کیم جونگ اون و هدایایی که دو رهبر به یکدیگر دادند

نخستین سفر پوتین به کره شمالی پس از ۲۴ سال؛ رهبران «پیمان صلح‌آمیز و دفاعی» امضا کردند