Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کره شمالی هسته‌ای شدن خود را در قانون اساسی گنجاند

کره شمالی
کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های دولتی کره شمالی روز پنجشنبه گزارش دادند که مجمع عالی خلق این کشور که وظیفه قانونگذاری را برعهده دارد اصلاحیه قانون اساسی با هدف تثبیت قدرت هسته‌ای این کشور را به تصویب رساند.

آگهی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در نشست مجمع عالی خلق این کشور که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار شد اعلام کرد که «سیاست قدرت هسته‌ای کره شمالی به عنوان یک اصل دائمی در قانون اساسی قرار داده شده و هیچ‌کس حق ندارد آن‌را زیر پا بگذارد.» او همچنین با تاکید بر لزوم افزایش تولید تسلحیات اتمی اظهار داشت که این اقدام برای مقابله با تهدیدات ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده ضروری است. 

یک سال پیش مجمع عالی خلق در این کشور قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کره شمالی را به عنوان یک کشور دارای سلاح هسته‌ای معرفی کرده بود. کیم جونگ اون این قانون را «غیرقابل برگشت» خوانده بود. بر اساس آن قانون پیونگ یانگ همچنین اجازه انجام حمله پیش‌دستانه را هم صادر می‌کرد. 

حالا با تصریح وضعیت هسته‌ای در قانون اساسی کره شمالی، امیدها برای خلع سلاح اتمی در این کشور کمتر از قبل هم شده است. 

کره شمالی در سال جاری موارد بی‌سابقه‌ای از آزمایش‌های تسلیحاتی انجام داده است و نگرانی‌ها از حمله احتمالی این کشور به همسایه جنوبی و همچنین پایگاه‌های آمریکایی افزایش یافته است.

آقای کیم در سخنرانی خود در پارلمان این کشور گفت: «این یک رویداد تاریخی است که اهرم سیاسی قدرتمندی را برای تقویت قابل توجه قابلیت‌های دفاع ملی ما ایجاد می‌کند.» رهبر کره شمالی همچنین گفت که ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن یک «ائتلاف نظامی مثلثی» تشکیل داده‌اند و این به ظهور نسخه آسیایی ناتو منجر شده است. او همچنین اضافه کرد که «علت اصلی جنگ و تجاوز هم همین سیاست‌ها بوده است.» 

کره شمالی تا کنون یک رشته آزمایش تسلیحات ممنوعه را در سال جاری انجام داده است که آخرین آزمایش شامل دو موشک بالستیک کوتاه برد در ۱۳ سپتامبر بود. آزمایشی که پیش از سفر کیم به روسیه و دیدار با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور صورت گرفته بود. ماه گذشته نیز پیونگ یانگ در دومین تلاش خود برای قرار دادن یک ماهواره جاسوسی در مدار زمین شکست خورد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کره جنوبی و ایالات متحده در واکنش به این اقدام، مانورهای مشترک و همچنین رزمایش دریایی با ژاپن برگزار کرده‌ و همکاری‌های دفاعی خود را افزایش داده‌اند. روابط دو کره در پایین ترین سطح خود در سال‌های اخیر قرار دارد و دیپلماسی پس از تلاش‌های ناموفق برای گفتگو درباره خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ متوقف شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی ۱۲ سفارت‌خانه خود را در کشورهای مختلف جهان تعطیل می‌کند

ملاقات رهبران روسیه و رهبر کره شمالی؛ پوتین: کیم عاشق موشک است

آماده‌باش نیروی دریایی‌ کره شمالی «برای جنگ» در واکنش به مانور مشترک آمریکا، ژاپن و کره جنوبی