رهبر کره شمالی از بمب افکن‌‌های اتمی و یک کشتی جنگی روسیه بازدید کرد

دیدار رهبر کره شمالی از بمب‌افکن اتمی روسیه
دیدار رهبر کره شمالی از بمب‌افکن اتمی روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز شنبه در ادامه سفر خود به شرق روسیه، از بمب افکن‌های اتمی همچنین یک کشتی جنگی روسیه از ناوگان این کشور در اقیانوس آرام بازدید کرد.

آگهی

این سفر نگرانی‌های غرب را درباره ایجاد یک اتحاد تسلیحاتی میان دو کشور که می‌تواند به جنگ روسیه علیه اوکراین دامن بزند، افزایش داده است.

آقای کیم پس از ورود به شهر آرتیوم با قطار، به فرودگاهی در خارج از شهر بندری ولادی‌وستوک برده شد؛ جایی که مقامات ارشد نظامی روسیه از جمله سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور بمب افکن‌های استراتژیک و سایر هواپیماهای جنگی روسیه را به نمایش گذاشته بودند.

در میان انواع هواپیماهای جنگی روسی که روز شنبه به رهبر کره شمالی نشان داده شد، برخی هواپیماهایی که در جنگ اوکراین فعالانه استفاده می‌شوند نیز به نمایش گذاشته شده بودند از جمله بمب‌افکن‌های Tu-160، Tu-95 و Tu-22 که به طور منظم بر فراز اوکراین موشک‌های کروز پرتاب می‌کنند.

وزیر دفاع روسیه همچنین یکی از جدیدترین موشک‌های کشورش یعنی موشک مافوق صوت Kinzhal را به کیم نشان داد که اولین نبرد خود را نیز در جریان جنگ اوکراین انجام داده بود.

سپس کیم جونگ اون و سرگئی شویگو به بندر ولادی‌وستوک بازگشتند تا از ناوچه «آدمیرال شاپوشنیکوف» روسیه متعلق به ناوگان دریایی این کشور در اقیانوس آرام بازدید کنند.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، در جریان این بازدید نیز دریاسالار نیکولای یومنوف، فرمانده نیروی دریایی روسیه اطلاعات لازم را درباره توانایی‌ها و تسلیحات این کشتی در اختیار رهبر کره شمالی گذاشت؛ از جمله توضیح درباره موشک‌های کروز دوربردی که از کشتی‌های جنگی روسیه مرتبا به سمت اهدافی در خاک اوکراین شلیک می‌شوند.

سفر رهبر کره شمالی به روسیه که در جریان آن بیش از چهار ساعت نیز روز چهارشنبه با پوتین گفتگو کرد، در حالی انجام می‌شود که پیونگ یانگ به دنبال فناوری‌های روسیه برای پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و سایر برنامه‌های نظامی خود است و مسکو نیز درصدد است تا نیاز خود به تسلیحات بیشتر در بحبوحه جنگ اوکراین را تامین کند.

این سفر همچنین در حالی انجام شده که آقای کیم در ماه‌های اخیر بارها درباره ضرورت تقویت نیروی دریایی کشورش برای مقابله با نیروی دریایی پیشرفته ایالات متحده سخن گفته است.

تحلیلگران بر این باورند که با توجه به اصرار کیم بر تقویت قدرت دریایی کشورش، باید انتظار اخباری از تلاش‌های او برای دستیابی به فناوری‌های پیچیده برای زیردریایی‌های موشک بالستیک و زیردریایی‌های هسته‌ای همچنین آغاز تمرین‌های دریایی مشترک روسیه و کره شمالی را داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مارک میلی: کمک تسلیحاتی کره شمالی به روسیه تغییر زیادی در جنگ اوکراین ایجاد نمی‌کند

پوتین یک لیموزین لوکس ساخت روسیه را به کیم جونگ اون هدیه داد

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد