آماده‌باش نیروی دریایی‌ کره شمالی «برای جنگ» در واکنش به مانور مشترک آمریکا، ژاپن و کره جنوبی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به همراه دخترش در بازدید از مقر نیروی دریایی در کره شمالی
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به همراه دخترش در بازدید از مقر نیروی دریایی در کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با رزمایش دریایی سه‌جانبه‌ آمریکا، کره جنوبی و ژاپن برای مقابله با تهدیدات هسته‌ای پیونگ‌یانگ، رهبر کره شمالی نیز از ارتش خود خواست برای نبرد آماده باشند تا توطئه‌های مخالفان خود را برای حمله به کشورش خنثی کنند.

آگهی

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم جونگ اون در سخنرانی روز دوشنبه خود به مناسبت روز نیروی دریایی کشورش گفت که آب‌های نزدیک به شبه جزیره کره، به دلیل خصومت تحت رهبری آمریکا «با خطر جنگ هسته‌ای» روبروست و بی‌ثبات شده است. 

او به مانورهای آمریکا و متحدانش، استقرار تجهیزات نظامی قدرتمند آمریکا در آب‌های نزدیک شبه‌جزیره کره و نشست اخیر آمریکا، کره جنوبی و ژاپن اشاره کرد و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی و فومیو کیشیدا نخست‌وزیر ژاپن را «رئیس باند» سه کشور نامید.

کره شمالی رزمایش کشورهای هسمایه با مشارکت آمریکا را «تمرین برای تهاجم» توصیف می‌کند آنهم در حالی که واشنگتن و شرکایش معتقدند که فعالیت‌هایشان صرفا تمرین‌های دفاعی است. 

کیم در سخنرانی روز دوشنبه گفت: «وضعیت حاکم مستلزم آن است که نیروی دریایی ما تمام تلاش خود را برای حفظ آمادگی رزمی مداوم و شکستن اراده دشمن برای جنگ در شرایط احتمالی به کار گیرد.»

در رزمایش روز سه‌شنبه کره جنوبی، آمریکا و ژاپن در آب‌های بین‌المللی منتهی به سواحل کره جنوبی در جزیره ججو، ناوشکن‌های دریایی هر سه کشور نیز حضور داشتند. 

نیروی دریایی کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این مانور با هدف تسلط بر رویه‌های کشف، ردیابی و اشتراک گذاری اطلاعات در مورد موشک‌های ورودی کره شمالی انجام شده است. 

ارتش آمریکا و کره جنوبی مانورهای دوجانبه جداگانه‌ای را نیز برای مدت ۱۱ روز از ۲۱ اوت آغاز کرده‌اند. مانور آموزشی سالانه «اولچی فریدام شیلد» (Ulchi Freedom Shield) یک تمرین شبیه‌سازی شده با کامپیوتر است اما امسال همراه با تمرینات میدانی بوده است. 

کره شمالی که معمولا با آزمایش‌های موشکی خود به مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی پاسخ می‌دهد، پنج‌شنبه گذشته نیز اقدامی در همین راستا انجام داد؛ اما دومین تلاشش برای پرتاب یک ماهواره جاسوسی به فضا شکست خورد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کیم جونگ اون سخت تلاش کرده است تا زرادخانه هسته‌ای خود را گسترش دهد و مجموعه‌ای از سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته را معرفی کند.

او در سخنرانی خود در روز نیروی دریایی گفت که در راستای تصمیم دولت برای گسترش عملیات تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی، یگان‌های نظامی تسلیحات جدیدی دریافت خواهند کرد. 

این صحبت‌ها نشان می‌دهد که کره شمالی موشک‌های جدید با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را در نیروی دریایی و سایر واحد‌های نظامی خود مستقر خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع کره جنوبی از ناو هواپیمابر آمریکایی «یو‌اس‌اس کارل وینسون» بازدید کرد

کره شمالی هسته‌ای شدن خود را در قانون اساسی گنجاند

برگزاری «مانور حمله هسته‌ای» در کره شمالی در اعتراض به رزمایش مشترک آمریکا و متحدانش