دولت کره جنوبی پزشکان اعتصاب‌کننده را تهدید کرد؛ «تا پنجشنبه سر کار برنگردید مجازات می‌شوید»

اعتراض پزشکان در کره جنوبی
اعتراض پزشکان در کره جنوبی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با ادامه اعتراضات و اعتصاب‌های پزشکان در کره جنوبی، دولت این کشور تهدید کرد که پزشکان و کارآموزانی که تا پایان ماه جاری میلادی به سر کار خود برنگردند مجازات خواهند شد.

آگهی

با طرح دولت برای افزایش تعداد دانشجویان پزشکی در کره جنوبی، حدود دو سوم پزشکان و همچنین کارآموزان این عرصه به نشانه اعتراض از رفتن به محل کار خودداری کرده و سلسله تظاهراتی را هم در خیابان‌ها برگزار کرده‌اند. 

این اعتراضات باعث شده تا بیمارستان نتوانند به بسیاری از بیماران سرویس دهند و حتی برخی از عمل‌های جراحی لغو شده است. 

لی سانگ مین، وزیر بهداشت کره جنوبی روز دوشنبه در واکنش به این مسئله گفت: «با توجه به وخامت اوضاع، دولت آخرین درخواست را صادر می‌کند. هرج و مرج در بیمارستان‌ها در حال افزایش است و ارائه خدمات اورژانس به وضعیت نگران‌کننده‌ای رسیده است.» 

کره جنوبی در مقایسه با دیگر اقتصادهای بزرگ دنیا، کمترین نرخ تعداد پزشک به ازای هر بیمار را دارد و به همین سبب دولت این کشور می‌خواهد تعداد دانشجویان پزشکی را افزایش دهد. در حال حاضر تنها ۲ و نیم پزشک برای هر هزار نفر در این کشور وجود دارد. 

وزیر بهداشت کره جنوبی همچنین در ادامه تهدیدات خود خطاب به پزشکان معترض گفت: «اگر تا روز پنجشنبه سر کار برگشتید، مسئولیتی در قبال آنچه پیش‌تر انجام دادید نخواهید داشت. ما از شما می‌خواهیم که به یاد داشته باشید وقتی در کنار بیماران هستید صدایتان بلندتر و موثرتر شنیده می‌شود.» 

دولت پیش‌تر هشدار داده بود که ممکن است علیه پزشکانی که از دستور بازگشت به کار اطاعت نکنند، اقدامات قانونی از جمله ابطال مجوز پزشکی، پیگرد قانونی و حتی بازداشت احتمالی انجام دهد.» 

پزشکان جوان معترض می گویند که دولت قبل از تلاش برای افزایش تعداد پزشکان، ابتدا باید به شرایط حقوق و کار بپردازد.

در ادامه تهدیدهای مقام‌های کره‌ای، پارک مین سو، معاون وزیر بهداشت این کشور هم گفت که افرادی که تا اول مارس به این اعتصاب‌ها پایان ندهند، در کنار سایر اقدامات قانونی، با حداقل سه ماه تعلیق مجوز پزشکی مواجه خواهند شد.

بسیاری از مردم کره جنوبی از این طرح حمایت می کنند و آن‌را برای کشور مفید می‌دانند. نظرسنجی اخیری که توسط موسسه گالوپ انجام شده نشان می‌دهد که حدود ۷۶ درصد از پاسخ‌دهندگان صرف نظر از وابستگی سیاسی خود از ایده‌ای که توسط یون سوک یول، رئيس جمهور کره جنوبی رهبری می‌شود، حمایت می‌کنند. 

نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد که اقدامات دولت باعث شده تا محبوبیت یون افزایش قابل توجهی یافته و به حدود ۴۲ درصد رسیده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی از پزشکان می‌گویند که طرح دولت در آستانه انتخابات سراسری ماه آوریل اجرایی شده و هدف اصلی آن جلب آرای بیشتر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش اعتصاب پزشکان کارآموز انگلستان به خدمات اورژانس

اعتصاب پزشکان جوان انگلستان به تغییر شرایط کار

اعتصاب پزشکان در غنا برای دو هفته دیگر ادامه می یابد