Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وحشت در بیمارستان ناصر؛ نیروهای ویژه اسرائیل به مرکز درمانی اصلی در نوار غزه حمله کردند

فلسطینی‌هایی که از حمله اسرائیل به خان یونس فرار کرده‌اند وارد شهر رفح در جنوب نوار غزه می‌شوند. چهارشنبه ۱۴ فوریه ۲۰۲۴.
فلسطینی‌هایی که از حمله اسرائیل به خان یونس فرار کرده‌اند وارد شهر رفح در جنوب نوار غزه می‌شوند. چهارشنبه ۱۴ فوریه ۲۰۲۴. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساعاتی پس از آن که تیراندازی ارتش اسرائیل به اصلی‌ترین بیمارستان جنوب نوار غزه منجر به کشته شدن یک بیمار و زخمی شدن شش نفر دیگر شد، نیروهای اسرائیلی روز پنجشنبه به این مجتمع درمانی یورش بردند.

آگهی

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که این یک عملیات محدود برای جستجوی بقیه افرادی است که توسط حماس به گروگان‌ گرفته شده‌اند.

این حمله یک روز پس از آن انجام شد که ارتش اسرائیل هزاران آواره فلسطینی که به بیمارستان ناصر در شهر خان‌یونس پناه آورده بودند را از آنجا تخلیه کرد. 

خان‌یونس در هفته‌های اخیر کانون حملات اسرائیل علیه حماس بوده است و شرایط به گونه‌ای است که هیچ نشانه‌ای از پایان جنگ مشاهده نمی‌شود؛ چه بسا با تشدید درگیری بین اسرائیل و حزب الله لبنان، به ویژه پس از حملات مرگبار روز چهارشنبه خطر درگیری گسترده‌تر نیز در حال افزایش باشد.

با این حال، ارتش اسرائیل مدعی است که «اطلاعات موثقی» دارد که نشان می‌دهد حماس گروگان‌ها را در این بیمارستان نگه داشته و ممکن است گروگان‌ها هنوز هم در داخل آن باشند. 

دانیل هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل ابراز داشت که نیروهای این کشور در حال انجام یک عملیات «دقیق و محدود» هستند. 

اسرائیل بارها حماس را به استفاده از بیمارستان‌ها و دیگر زیرساخت‌های غیرنظامی برای محافظت از جنگجویان خود متهم کرده است. یکی از گروگان‌های آزاد شده اسرائیلی ماه گذشته به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که او و ده‌ها اسیر دیگر در بیمارستان ناصر نگهداری می‌شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از نظر مقررات بین‌المللی هدف قرار دادن مراکز پزشکی ممنوع است، اما اگر برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند از این قاعده مستثنی شوند.

اشرف القدره، سخنگوی تشکیلات بهداشتی غزه اعلام کرد که اسرائیل این «تهاجم گسترده» را با تیراندازی شدید آغاز کرد و باعث زخمی شدن آوارگانی شد که هنوز در آنجا پناه گرفته‌ بودند. او گفت که ارتش به پزشکان دستور داده است که همه بیماران را به ساختمان قدیمی‌تری که البته فاقد تجهیزات درمانی است، منتقل کنند.

او در مصاحبه ای با شبکه الجزیره گفت: «بسیاری از افراد مانند کسانی که دچار قطع اندام تحتانی یا سوختگی شدید هستند و همچنین افراد مسن را نمی‌توان از محل تخلیه کرد.»

ادامه تبادل آتش در امتداد مرز با لبنان

علاوه بر حملات جاری در خان‌یونس، اسرائیل به طور جداگانه و در پاسخ به حمله راکتی چهارشنبه که منجر به کشته شدن یک سرباز اسرائیلی و زخمی شدن تعدادی دیگر شد، برای دومین روز متوالی به حملات هوایی خود در جنوب لبنان ادامه داد. 

بر اثر حملات تلافی‌جویانه روز چهارشنبه اسرائیل به جنوب لبنان نیز ۱۰ غیرنظامی و سه نیروی حزب الله کشته شدند.

از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس، این مرگبارترین تبادل آتش در امتداد مرز اسرائیل و لبنان بود. چه بسا اسرائیل و حزب‌الله از هفتم اکتبر تاکنون تقریبا هر روز با یکدیگر به تبادل آتش پرداختند.

حزب‌الله مسئولیت حمله راکتی روز چهارشنبه را بر عهده نگرفته است؛ اما یکی از اعضای ارشد حزب‌الله به نام «شیخ نبیل قاووق» اعلام کرد که «برای گسترش احتمالی جنگ آماده است» و «تنش‌زایی را با تنش‌زایی، آوارگی را با آوارگی، و تخریب را با ویرانی» پاسخ خواهد داد.

نیروهای غیرنظامی در کنار آوار بجا مانده از حملات شامگاه چهارشنبه اسرائیل به جنوب لبنان
نیروهای غیرنظامی در کنار آوار بجا مانده از حملات شامگاه چهارشنبه اسرائیل به جنوب لبنانآسوشیتدپرس

در همین حال، به نظر می رسد که مذاکرات بر سر آتش بس در غزه متوقف شده است و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل وعده داده است تا زمانی که حماس نابود نشود و تعداد زیادی از گروگان‌ها آزاد نشوند، به حمات خود ادامه می‌دهد.

وحشت در بیمارستان

بیمارستان ناصر تازه‌ترین کانون عملیات اسرائیل است که بخش‌های درمانی در سرتاسر باریکه غزه را در بمباران‌های روزانه نابود کرده است.

ویدئویی از پیامدهای حمله شبانه دیشب نشان می‌دهد که پزشکان با برانکارد از راهرویی پر از دود و غبار، بیماران را به مکان دیگر منتقل می‌کنند. یک پزشک از چراغ قوه گوشی تلفن همراه خود برای روشن کردن یک اتاق تاریک استفاده کرد که در آن مردی مجروح از شدت درد فریاد می زد و صدای شلیک گلوله هم از بیرون می‌آمد.

 خبرگزاری آسوشیتدپرس نتوانست این ویدیوها را مستقلا تأیید کند اما به نظر با گزارش‌های واصله مطابقت داشتند.

آگهی

دکتر خالد السر، یکی از جراحان حاضر در بیمارستان ناصر، به آسوشیتدپرس گفت که هفت تن از بیمارانی که در اوایل روز پنجشنبه مورد حمله قرار گرفتند، قبلاً هم به دلیل جراحات قبلی خود تحت درمان بودند.

او گفت: «وضعیت هر ساعت و هر دقیقه در حال تشدید است.»

تصاویر منتسب به حملات روز پنجشنبه اسرائیل به بیمارستان ناصر

ارتش اسرائیل ماه گذشته دستور تخلیه بیمارستان ناصر و مناطق اطراف آن را صادر کرده بود. اما مانند سایر مراکز بهداشتی، پزشکان گفتند که بیماران قادر به ترک و جابجایی ایمن نیستند و هزاران نفر از مردمی که به دلیل جنگ در جاهای دیگر آواره شده بودند، در آنجا ماندند.

مردم مجبور شده‌اند در شرایط غیرممکنی قرار بگیرند؛ یا باید برخلاف دستور ارتش اسرائیل در بیمارستان ناصر بمانند و به یک هدف بالقوه تبدیل شوند و یا از محوطه خارج شوند و به محیط آخرالزمانی بیرون بروند که در آنجا هم بمباران و دستور تخلیه بخشی از زندگی روزمره است.
لیزا ماچینر
از گروه پزشکان بدون مرز

لیزا ماچینر از گروه پزشکان بدون مرز حاضر در بیمارستان گفت که «مردم مجبور شده‌اند در شرایط غیرممکنی قرار بگیرند؛ یا باید برخلاف دستور ارتش اسرائیل در بیمارستان ناصر بمانند و یا به یک هدف بالقوه تبدیل شوند یا از محوطه خارج شوند و به محیط آخرالزمانی بیرون بروند که در آنجا هم بمباران و دستور تخلیه بخشی از زندگی روزمره است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پزشکان بدون مرز با انتقاد از حق وتوی آمریکا: کودکان ۵ ساله در غزه آرزوی مرگ می‌کنند

پیمان ۴۰ ساله کمپ دیوید؛ اگر مصر تهدید به لغو توافقنامه صلح با اسرائیل را عملی کند چه می‌شود؟

چرا مصر و دیگر کشورهای عربی حاضر به پذیرش آوارگان فلسطینی‌های غزه نیستند؟