Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قطعنامه دولت اسرائیل در مخالفت با به رسمیت شناختن تشکیل کشور فلسطینی با رای قاطع پارلمان تصویب شد

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قطعنامه دولت اسرائیل در مخالفت با به رسمیت شناختن یکجانبه تشکیل کشور فلسطینی روز چهارشنبه با رای موافق ۹۹ عضو پارلمان این کشور (کنست) به تصویب رسید.

آگهی

مطابق گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌های اسرائیلی، تنها ۹ نماینده پارلمان به این قطعنامه رای مخالف دادند. 

متن این قطعنامه بدین شرح است: «اسرائیل به مخالفت خود با به رسمیت شناختن یکجانبه کشور فلسطینی ادامه خواهد داد. این به رسمیت شناختن پس از کشتار ۷ اکتبر پاداش بزرگی به تروریسم خواهد داد، کشتاری که چنان بی‌سابقه بود که مانع از دستیابی به هرگونه توافق صلحی در آینده خواهد شد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به اعضای کنست تبریک گفت و خاطرنشان کرد: «به خاطر ندارم کنست مصوبه‌ای را با جلب رای اکثریتی ۹۹ نفری از مجموع ۱۲۰ عضو آن داشته باشد. پس حتی به احزاب مخالف دولت هم تصویب این قطعنامه را تبریک می‌گویم.»

البته امیر اوحانا، سخنگوی کنست نیز پیش از انجام این رای‌گیری پیش‌بینی کرده بود که قطعنامه دولت بنیامین نتانیاهو با اکثریت بالایی در پارلمان به تصویب برسد. 

او در سخنان خود ضمن حمایت از قطعنامه دولت و درخواست از احزاب مخالف دولت به همراهی با این قطعنامه گفت: «یکی از درس‌هایی که در نتیجه حوادث ۷ اکتبر آموختیم این است که ما باید متحد شویم. سربازانی که اکنون شانه به شانه هم می‌جنگند، اختلافات خود را کنار گذاشته‌اند پس ما نیز باید همین کار را بکنیم.»

او افزود: «من که پیش از حوادث ۷ اکتبر هم با تشکیل کشور فلسطینی مخالف بودم ولی الان هم اگر هنوز کسی موافق تشکیل چنین کشوری است باید بداند که ما هستیم که در این مورد تصمیم می‌گیریم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در نشست پیشین کنست خطاب به اعضای پارلمان گفته بود: «ما همانگونه که برای توقف جنگ پیش از تحقق اهداف آن تحت فشاریم با یک دستورِکار جدید بین‌المللی نیز مواجه‌ایم که قصد دارد ما را وادار به پذیرش تشکیل کشور فلسطینی کند.»

آقای نتانیاهو افزود: «در دولت، به اتفاق آرا، این اجماع وجود دارد که تاسیس کشور فلسطینی هیچ‌گاه به ما دیکته نخواهد شد. هدف از ارائه این قطعنامه به پارلمان نیز این است که برای جهانیان، چه دوستان و چه دشمنانمان روشن کنیم که ما تسلیم دیکته‌هایی که موجودیت ما را به خطر بیندازد، نخواهیم شد.»

البته نشست روز چهارشنبه کنست برای تصویب قطعنامه پیشنهادی دولت چندان هم آرام و بی‌حاشیه نبود، چنان که احمد طیبی، عضو مخالف کنست، فریاد زد: «یک کشور فلسطینی با وجود مخالفت‌‌ ما بالاخره ایجاد خواهد شد.» در مقابل، ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل به او گفت: «تروریست! برو به سوریه.»

یائیر لاپید، رهبر اوپوزیسیون هم خطاب به آقای نتانیاهو گفت: «من و حزبم به این پیشنهاد رای مثبت دادیم زیرا من و حزبم با اقدامات یکجانبه مخالفیم. اما شما تهدیدی را اختراع کردی که وجود ندارد. هیچ مقامی در جهان وجود ندارد که طرح به رسمیت شناختن یکجانبه کشور فلسطینی را ارائه کند. تنها هدف شما از ارائه این قطعنامه این بود که کنست در مورد تقصیرهای شخص شما صحبت نکند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد

کابینه جنگی اسرائیل برای حمله به رفح تا ماه رمضان ضرب‌الاجل صادر کرد

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند