Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ریشی سوناک: انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در کنفرانس مطبوعاتی
ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در کنفرانس مطبوعاتی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که اولین پرواز‌ حامل پناهجویان مستقر در این کشور به رواندا طی ۱۰ الی ۱۲ هفته آینده انجام خواهد شد.

آگهی

آقای سوناک دوشنبه ۲۲ آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر عنوان کرد که کشورش برای انجام این کار آماده است و هواپیماهای چارتر تجاری نیز برای انتقال این پناهجویان رزرو شده‌اند.

دولت بریتانیا در حالی تلاش می‌کند که این طرح را اجرا کند که انتخابات پارلمانی این کشور چند ماه دیگر برگزار خواهد شد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در انتخابات پیش روی، احتمالا حزب حاکم محافظه‌کار از حزب رقیب خود کارگر شکست خواهد خورد و دولت کنونی بسیاری از کرسی‌های پارلمانی خود را از دست خواهد داد.

نخست‌وزیر بریتانیا در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین گفت که ضرب الاجل تعیین شده برای انتقال پناهجویان به خارج از خاک این کشور در بهار امسال عملی نخواهد شد. او این تاخیر را ناشی از مقاومت مداوم مخالفان از جمله حزب کارگر عنوان کرد.

اجرای این طرح که در دو سال گذشته توسط سه نخست وزیر محافظه‌کار دنبال شده، تاکنون با برخی احکام دادگاه و مخالفت صریح مدافعان حقوق پناهجویان با مشکل روبرو شده شده است.

برخی از منتقدان بر این باور هستند که این طرح «غیرقانونی و غیر انسانی» است.

اولین پرواز برای انتقال پناهجویان به رواندا قرار بود در تابستان سال ۲۰۲۲ میلادی انجام شود اما به دلیل چالش‌های حقوقی در آخرین دقایق لغو شد.

نخست‌وزیر بریتانیا در این نشست تاکید کرد که کشورش آماده انجام این کار است و گفت: «هیچ دادگاه خارجی ما را از این پرواز‌ها منع نخواهد کرد».

با این حال آقای سوناک از ارائه جزئیات در مورد اینکه چند نفر در این پروازها حضور خواند داشته یا دقیقاً چه زمانی پرواز انجام خواهد شد، خودداری کرد و اظهار داشت که مخالفان احتمالاً به تلاش برای ناکام گذاشتن این سیاست ادامه خواهند داد.

حامیان مهاجران قبلاً گفته‌اند که قصد دارند علیه این طرح شکایتی را در دادگاه حقوق بشر اروپا مطرح کنند.

دولت قصد دارد طی یک برنامه پنج ساله، پناهجویانی را که پس از ژانویه ۲۰۲۲ به صورت غیرقانونی به بریتانیا وارد شده‌‌اند به رواندا بفرستد تا درخواست پناهندگی‌شان از آنجا به جریان بیافتد. بر همین اساس هیچ پناهجویی نمی‌تواند پس از رد درخواستش برای بازگشت به بریتانیا تقاضا دهد.

هدف از اجرای انتقال پناهجویان از بریتانیا به کشور رواندا، مقابله با ورود پناهجویان غیرقانونی از طریق کانال مانش (بین سواحل بریتانیا و فرانسه) است.

تنها در سال ۲۰۲۲ بیش از ۴۵ هزار نفر با قایق‌های کوچک و ناامن از طریق کانال مانش خود را به خاک بریتانیا رساندند. با افزایش سخت‌گیری‌ها از سوی دولت بریتانیا تعداد کسانی که موفق شدند در سال گذشته میلادی خود را از این طریق به خاک این کشور برسانند به حدود ۲۹ هزار نفر کاهش یافت.

هرچند ریشی سوناک موفق شد اولین مرحله از تصویب این طرح مهاجرتی را در پارلمان با موفقیت پشت سر بگذارد اما حدود دو ماه است که این لایحه بین مجلس اعیان و مجلس عوام این کشور رد و بدل می‌شود و همچنان نهایی نشده است. مجلس اعیان بارها اصلاحاتی را روی این طرح اجرا کرده که توسط مجلس عوام رد شده است. طرح جدید در واکنش به رد طرح قبلی از سوی دیوان عالی بریتانیا، پیشنهاد شده است. 

دیوان عالی بریتانیا در نوامبر سال گذشته لایحه دولت برای انتقال پناهجویان به رواندا را «غیرقانونی» دانست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

دولت سپس با تغییراتی در لایحه و قراردادش با روآندا سعی کرد ایرادهای دیوان عالی را برطرف کند.

پس از امضای معاهده جدیدی بین لندن و کیگالی برای انتقال پناهجویان، دولت بریتانیا قانون جدیدی را پیشنهاد کرد که رواندا را کشوری امن اعلام می‌کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان بریتانیا لایحه انتقال پناهجویان به رواندا را تصویب کرد

در آستانه بازی‌های المپیک، پلیس فرانسه پناهجویانی را که مقابل تالار شهر پاریس می‌خوابیدند بیرون کرد

طرح «حزب مردم اروپا» برای بحران مهاجرت: انتقال تمام پناهجویان به کشور ثالث امن تا زمان تعیین تکلیف