Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان آلبانی توافق جنجالی پذیرش پناهجو از ایتالیا را تصویب کرد

پارلمان آلبانی
پارلمان آلبانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان آلبانی با وجود اعتراض قانونگذاران مخالف و گروه‌های حقوق بشر، در رای گیری روز پنجشنبه، توافق این کشور برای نگهداری هزاران پناهجویی را که از ایتالیا فرستاده می‌شوند، تصویب کرد.

آگهی

بر اساس این قرارداد پنج ساله، ایتالیا دو مرکز در آلبانی برای اسکان مهاجران نجات یافته از دریا تاسیس می‌کند. این دو مرکز قرار است تا بهار سال ۲۰۲۴ میلادی عملیاتی شوند . با توجه به اینکه انتظار می‌رود رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی طولانی باشد تعداد پناهجویانی که به آلبانی فرستاده می‌شوند ممکن است به ۳۶ هزار نفر در سال برسد. 

آلبانی عضو اتحادیه اروپا نیست و موضوع فرستاده پناهجویان به خارج از اتحادیه به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شده است. این توافق البته توسط اورزولا فن در لاین، رئیس کمسیون اروپا تایید شد اما به طور گسترده از سوی گروه‌های حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفت. 

این توافق که در ماه نوامبر بین ادی راما، نخست وزیر آلبانی و جورجا ملونی، نخست وزیر ایتالیا امضا شد، بخشی از تلاش‌های دولت دست راستی رم برای تقسیم بار رسیدگی به مهاجرت با دیگر کشورهای اروپایی است. 

جورجا ملونی که یک راست‌گرای تندرو است و در سال ۲۰۲۲ میلادی با شعارهای ضدمهاجر انتخاب شد، متعهد شده است که تعداد قایق‌های مهاجر را که به ایتالیا می‌رسند کاهش دهد. ادی راما نیز از رم خواسته که به ورود آلبانی به اتحادیه اروپا کمک کند.

بر اساس قراردادی که دو کشور در ماه نوامبر امضا کردند، ایتالیا دو مرکز در آلبانی راه اندازی می‌کند که ماموریت آنها رسیدگی به وضعیت افرادی است که می‌خواهند از دریای مدیترانه عبور کنند و خود را به ایتالیا برسانند.

پارلمان آلبانی تحت سلطه حزب سوسیالیست چپ راما، با ۷۷ رای موافق در مقابل صفر رای مخالف به این توافق در یک رای گیری مختصر ۱۵ دقیقه ای رای مثبت داد. این در حالی است که قانونگذاران اپوزیسیون بدون مشارکت در رای‌گیری تلاش کردند با سوت‌های خود روند رای‌گیری را مختل کنند. 

راما در این رای گیری حضور نداشت، اما پس از آن گفت که این رای نشان می‌دهد آلبانی در کنار ایتالیا ایستاده و مانند یک کشور اتحادیه اروپا عمل می‌کند. 

اپوزیسیون محافظه‌کار آلبانی از ماه اکتبر در اعتراض به امتناع سوسیالیست‌ها از تشکیل کمیسیون‌های پارلمانی برای بررسی موارد ادعایی فساد در کابینه، مرتباً تلاش می‌کند تا جلسات پارلمان را مختل کند. گروهی متشکل از ۳۰ قانونگذار اپوزیسیون پیش‌تر در تلاشی ناموفق برای جلوگیری از این توافق به دلایل حقوق بشری به دادگاه قانون اساسی شکایت کرده‌اند. 

حزب کوچک «عدالت، ادغام، وحدت» با سه رای خود از این توافق حمایت کرد. حزب سوسیالیست ادی راما، نخست وزیر آلبانی، از مجموع ۱۴۰ کرسی پارلمانی ۷۴ کرسی را در کنترل خود دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایتالیا به دنبال کمک از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برای رسیدگی به تعداد فزاینده پناهجویان بوده است. داده‌های وزارت کشور ایتالیا نشان می‌دهد که ورود پناهجویان به این کشور در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل ۵۰ درصد افزایش یافته است. سال گذشته میلادی بیش از ۱۵۵ هزار مهاجر از جمله بیش از ۱۷ هزار کودک بدون همراه خود را به سواحل ایتالیا رساندند، این در حالی است که میزان ورودی کل مهاجران در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۰۳ هزار نفر بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟

وزیر خارجه ایتالیا: طرح رُم و لندن برای گسیل مهاجران به آلبانی و روآندا قابل مقایسه نیست

اپوزیسیون آلبانی رای پارلمان را در صحن آن با مواد آتش‌زا به چالش کشید