Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد

پارلمان اروپا
پارلمان اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا طرحی برای اعزام پناهجویان به کشورهای خارج از این اتحادیه را مدنظر دارد.

آگهی

با این حال شواهد نشان می‌دهد که بروکسل به دنبال اجرای طرحی کاملا مشابه با برنامه دولت محافظه‌کار بریتانیا برای اعزام پناهجویان به کشور آفریقایی رواندا نیست.

 اعزام پناهجویان به کشور ثالت هم‌اکنون در اتحادیه اروپا به طور محدود به واقعیت نزدیک شده است چرا که ایتالیا به عنوان یکی از اعضای اتحادیه با کشور آلبانی که عضو اتحادیه نیست توافقی در این زمینه امضاء کرده است.  

این در حالی است که پارلمان اروپا قرار است روز چهارشنبه در مورد اصلاح قوانین مهاجرتی و پناهندگی در اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری کند. یکی از بندهای پیشنهادی طرح اصلاح این قوانین به اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت و خارج از اتحادیه اروپا بر می‌گردد.

با این حال در این بند به لزوم وجود «ارتباط» بین پناهجو و کشوری که قرار است به آن فرستاد شود اشاره شده است. 

این در حالی است که طبق برنامه دولت محافظه‌کار بریتانیا همه پناهجویانی که به طور غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند بدون توجه به وجود یا عدم وجود ارتباطی بین آنها و رواندا، به این کشور آفریقایی فرستاده می‌شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته کارشناسان اجرای طرحی مشابه برنامه دولت بریتانیا از سوی اتحادیه اروپا امکان‌پذیر نیست زیرا چنین اقدامی با مقررات کنونی و اصلاحاتی که قرار است صورت گیرد همخوانی ندارد. 

این در حالی است که برخی از اعضای اتحادیه اروپا مانند اتریش و دانمارک نسبت به تقلید از برنامه مورد نظر محافظه‌کاران بریتانیایی ابراز علاقه کرده‌اند. 

فراکسیون حزب مردم اروپا در پارلمان اروپا که متشکل از احزاب راست سنتی در کشورهای عضو است هم به دنبال اعزام پناهجویان به خارج از اتحادیه اروپا است. افزایش شمار پناهجوها در کشورهای عضو و افزایش محبوبیت احزاب راست افراطی باعث شده است تا فراکسیون حزب مردم اروپا اتخاذ رویکردی سختگیرانه‌تر در قبال پناهجویان را مدنظر قرار دهد. 

فراکسیون حزب مردم اروپا اکنون بزرگترین گروه در پارلمان اروپا است و انتظار می‌رود که این حزب جایگاه خود را پس از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در ماه ژوئن هم حفظ کند. امری که می‌تواند زمینه‌ساز تمدید دوره ریاست اورزولا فن درلاین، از حزب مردم اروپا، بر کمیسیون اروپا شود. 

حزب مردم اروپا در برنامه انتخاباتی خود از طرح اعزام پناهجوها به کشورهای ثالت در خارج از اتحادیه دفاع کرده است. از رواندا، گرجستان و مولداوی به عنوان گزینه‌های احتمالی برای میزبانی از پناهجویان در اتحادیه اروپا یاد می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان بریتانیا لایحه انتقال پناهجویان به رواندا را تصویب کرد

گزارش «نگران‌کننده»‌ کمیسر حقوق بشر شورای اروپا از افزایش تهدید و حمله به حامیان پناهجویان در اروپا

گروهی از نمایندگان مجلس بریتانیا: طرح فرستادن پناهجویان به رواندا با تعهدات حقوق بشری ناسازگار است