Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنجال در ایتالیا بر سر تعطیلی یک مدرسه برای عید فطر

school in Milan, Italy
school in Milan, Italy Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۹ تا ۱۰ آوریل از سوی مقامات یک مدرسه در شرق میلان، به مناسبت عیدفطر تعطیل اعلام شده است. این ماجرا اکنون به یک جنجال ملی تبدیل شده و انتظار نمی‌رود به این زودی‌ها پایان یابد.

آگهی

تصمیم برای تعطیلی این روز، حدود ۱۰ ماه پیش توسط شورای مدرسه و به اتفاق آرا گرفته شده و درنهایت روز دوشنبه ۲۵ مارس نیز از سوی نمایندگان معلمان، والدین و کارکنان اداری مدرسه تایید شده است.

در این مدرسه حدود ۱۳۰۰ دانش‌آموز از سطح ابتدایی تا متوسطه مشغول تحصیل هستند و مدیر مدرسه نیز اتخاذ چنین تصمیمی را یک «انتخاب آموزشی و غیرمذهبی» می‌داند.

در این مدرسه که در حومه میلان واقع است، بیش از ۴۰ درصد دانش‌آموزان اصالتاً مهاجر هستند و بیشتر آنها تباری مصری، مراکشی یا پاکستانی دارند.

الساندرو فانفونی، مدیر مدرسه می‌گوید: ««در سال‌های گذشته در پایان ماه رمضان، در برخی کلاس‌ها تنها سه یا چهار دانش‌آموز شرکت می‌کردند و ما نمی‌توانیم چشم‌هایمان را روی چنین واقعیت‌هایی ببندیم.»

او در دفاع از این تصمیم می‌گوید که اولا وضع برخی استثنائات در تقویم منطقه‌ای برای مدارس مجاز دانسته شده است؛ و دوم اینکه حتی با تعطیل کردن کلاس‌های درس در این روز نیز دانش‌آموزان هیچ کلاس درسی را از دست نخواهند داد زیرا امسال دانش‌آموزان این مدرسه، سال تحصیلی را یک‌روز زودتر شروع کردند.

مدیر مدرسه همچنین تاکید دارد که با این تصمیم هویت فرهنگی مدرسه به هیچ‌وجه تهدید نشده است. او می‌گوید: «در همه سالن‌ها صلیب وجود دارد و هیچ دانشجویی نیز در ماه رمضان خواستار برگزاری نماز در مدرسه نیست و همه آنها درس‌ها را دنبال می‌کنند. علاوه بر این، تعطیل کردن این روز اقدامی با هدف جلب نظر جامعه عرب منطقه نیست بلکه صرفاً به‌رسمیت شناختن ویژگی محیط سکونت دانش‌آموزان ماست.»

اعتراض راست افراطی ایتالیا

با این وجود انتشار این خبر، موجی از نفرت و تهدید را در شبکه‌های اجتماعی علیه مدیر مدرسه در پی داشته است.

هفته پیش، یک گروه راست افراطی از میلان، بنری را روی در این مدرسه نصب کرد که روی آن نوشته شده بود: «مدرسه ایتالیایی هرگز مسلمان نمی‌شود!»

حزب «لگا» به رهبری ماتئو سالوینی نیز وارد این جنجال شد و سیلویا ساردون، نماینده پارلمان اروپا از میلان و عضو این حزب، استدلال کرد که تصمیم این مدرسه برای تعطیل کردن روز عیدفطر «قدرت بیشتری به روند اسلامی‌سازی» اروپا می‌دهد.

ماتئو سالوینی که اکنون معاون نخست‌وزیر ایتالیا است نیز تصمیم شورای مدرسه را یک تصمیم «غیرقابل قبول، برخلاف ارزش‌ها، هویت و سنت‌های کشور» توصیف و آن را محکوم کرد. 

او هشدار داد که «این مدل ایتالیا و اروپایی نیست که ما می‌خواهیم.»

جوزپه والدیتارا، وزیر آموزش ایتالیا و عضو حزب «لگا» نیز تصمیم مسئولان این مدرسه را یک «تخلف اداری» خواند.

او حتی پیش از آنکه مقامات آموزش منطقه لمباردی ایتالیا که این مدرسه در آنجا واقع است به ارزیابی این ماجرا بپردازند و نظر خود را اعلام کنند، گفت که «مدارس نمی‌توانند تعطیلات رسمی جدیدی ایجاد کنند».

در مقابل، سندیکای کارگری CGIL در ایتالیا به حمایت از تصمیم مقامات مدرسه برآمد و با برگزاری تظاهراتی در مقابل این مدرسه، سیاسی شدن بیش از حد این ماجرا را محکوم کرد.

در بیانیه این سندیکا آمده است: «مدرسه تحت فشار است و درگیر یک محاکمه شده است. معلمان و مدیران در تلاشند تا آرامش ذهنی کودکان را حفظ کنند آنهم در حالی که هدف حملات احزابی قرار دارند که فقط به دنبال کسب رای بیشتر هستند.»

چند کشیش و شماری از اعضای کادر آموزش منطقه نیز از تصمیم مقامات این مدرسه حمایت کردند. 

دویست معلم این مدرسه نیز به سکوت خود پایان دادند و در نامه‌ای اعلام کردند که این تصمیم «بدون هیچ‌گونه نیت سیاسی گرفته شده است».

آنها همچنین بار دیگر بر تعهدات آموزشی خود تاکید کردند و گفتند که «قصد ترساندن ایتالیایی‌ها را ندارند، قصد تشکیل کلاس‌هایی با اکثریتی از یک قوم یا مذهب خاص را ندارند، و درنهایت اینکه به دنبال ایجاد هارمونی و تعامل میان فرهنگ‌های مختلف هستند آنهم بدون آنکه هیچکدام از این فرهنگ‌ها و مذاهب دیگری را تخریب کنند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از پول نقد تا زندان جریمه والدینی که به خاطر رفتن به سفر فرزندانشان را از مدرسه خارج می‌کنند

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟

محاکمه سالوینی به دلیل جلوگیری از پهلوگیری کشتی حامل پناهجویان آغاز شد