محاکمه سالوینی به دلیل جلوگیری از پهلوگیری کشتی حامل پناهجویان آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محاکمه ماتئو سالوینی در ایتالیا
محاکمه ماتئو سالوینی در ایتالیا   -  کپی رایت  AP Photo

محاکمه ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین و از رهبران راست افراطی ایتالیا که به دلیل عدم صدور اجازه پهلوگیری یک کشتی حامل پناهجویان در سال ۲۰۱۹ به «آدم‌ربایی» متهم شده است روز شنبه در شهر پالرمو در جزیره سیسیل آغاز شد.

کشتی متعلق به سازمان غیردولتی «آغوش باز» که ماتئو سالوینی در سال ۲۰۱۹ در مقام وزیر کشور مانع از پهلوگیری آن شد حامل ۱۴۷ پناهجو بود. ماتئو سالوینی در اولین جلسه دادگاه که بیشتر جنبه تشریفاتی داشت حضور یافته بود. در این جلسه فهرست شاهدان پرونده که شامل ریچارد گیر، بازیگر آمریکایی می‌شود تعیین شد. 

ماتئو سالوینی ضمن رد غیرقانونی بودن تصمیمش در سال ۲۰۱۹ تاکید می‌کند که این تصمیم را در راستای انجام وظایفش در مقام وزیر کشور اتخاذ کرد. او از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ تا ماه سپتامبر سال بعد وزیر کشور و معاون نخست‌وزیر ایتالیا بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس سازمان غیردولتی «آغوش باز» روز شنبه ابراز امیدواری کرد که به دنبال «رنج‌های غیرضروری» تابستان سال ۲۰۱۹ حالا عدالت اجرا شود. در جریان مقاومت ۲۰ روزه وزیر کشور پیشین ایتالیا در برابر پهلوگیری کشتی متعلق به «آغوش باز» گروهی از پناهجویان مستاصل خود را به دریا انداختند. این در حالی است که شرایط بهداشتی در داخل کشتی «فاجعه بار» توصیف می‌شد. 

ریچارد گیر در ماه اوت سال ۲۰۱۹ برای حمایت از پناهجویان سوار کشتی متعلق به سازمان غیردولتی «آغوش باز» شده بود. علاوه بر این هنرپیشه آمریکایی قرار است جوزپه کنته، نخست‌وزیر سابق ایتالیا نیز برای ادای شهادت در دادگاه حاضر شود. 

جلسه بعدی دادگاه رسیدگی به این پرونده روز ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) برگزار خواهد شد. ماتئو سالوینی در صورت اثبات جرم ممکن است به حداکثر ۱۵ سال زندان محکوم شود.