طرفداران الکسی ناوالنی از مردم خواستند تا در مراسم تشییع جنازه او شرکت کنند

الکسی ناوالنی، چهره مخالفت دولت روسیه که در زندان جان باخت
الکسی ناوالنی، چهره مخالفت دولت روسیه که در زندان جان باخت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراسم خاکسپاری پیکر الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس روسیه که پس از مدت‌ها حبس در زندان‌های این کشور جان باخت روز جمعه در یکی از گورستان‌های مسکو برگزار می‌شود.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نزدیکان و یاران این چهره اپوزیسیون روسیه از حامیان او خواسته‌اند که با وجود خطر دستگیری توسط پلیس، در این مراسم شرکت کنند.

الکسی ناوالنی، منتقد برجسته پیشین کرملین و کنشگر کاریزماتیک فعال در زمینه مبارزه با فساد که از او به عنوان سرسخت‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین نام می‌بردند روز ۱۶ فوریه ۲۰۲۴ میلادی در سن ۴۷ سالگی حین سپری کردن دوران حبس در یک اردوگاه کار اجباری روسیه واقع در قطب شمال در شرایطی مبهم که هنوز جزئیات آن برای عموم مردم و رسانه‌ها مشخص نشده است جان خود را از دست داد.

متحدان و حامیان او، همسرش یولیا ناوالنایا و کشورهای غربی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مسئول مرگ او می‌دانند، اتهامی که کرملین آن را رد می‌کند.

پس از تاخیر در تحویل جسد الکسی ناوالنی به خانواده‌اش، مقامات روسیه سرانجام در آخر هفته گذشته به این کار رضایت دادند و امکان برگزاری مراسم تشییع جنازه برای او فراهم شد.

مراسم تشییع پیکر الکسی ناوالنی قرار است عصر جمعه اول مارس ۲۰۲۴ راس ساعت ۱۴ به وقت محلی در کلیسای واقع در نزدیکی محلی که پیش‌تر در زمان آزادی آنجا زندگی می‌کرد، برگزار شود.

طبق آئین ارتدکس، پیکر الکسی ناوالنی در تابوتی باز در کلیسا به نمایش گذاشته می‌شود تا بستگانش قبل از دفن در قبرستان بوریسوو که در دو کیلومتری محل برگزاری مراسم تشییع واقع شده است، با او وداع کنند.

این مراسم در حالی قرار است برگزار شود که یاران ناوالنی روز پنجشنبه اعلام کرده بودند که شرکت ارائه دهنده خدمات تشییع جناره در انتقال پیکر این چهره مخالف کارشکنی می‌کند.

ایوان ژدانوف، یکی از نزدیکان ناوالنی، در تلگرام نوشت: «این یک شرمساری واقعی است. رانندگان آمبولانس اکنون از انتقال الکسی از سردخانه خودداری می‌کنند.»

به ادعای او، خدمات تشییع جنازه توسط افراد ناشناس تهدید شده‌اند که جنازه الکسی ناوالنی را به هیچ مکانی منتقل نکنند.

از زمانی که پیکر الکسی ناوالنی روز شنبه به مادرش تحویل داده شد، حامیان این مخالف سیاسی روسیه در تلاش برای یافتن مکانی برای برپایی مراسم «وداع عمومی» با او بوده‌اند، اما همه درخواست‌های آنها با مخالفت همراه شد.

آنها مقامات دولتی و مسئولان کرملین را به اعمال فشار بر صاحبان مکان‌ها برای جلوگیری از برگزاری این مراسم متهم می‌کنند.

حامیان الکسی ناوالنی در حالی به شرکت در مراسم تشییع پیکر او فراخوانده شده‌اند که نزدیک به ۴۰۰ نفر در روزهای پس از مرگ این چهره اپوزیسیون در جریان تجمعات خودجوش در اعتراض به مرگ و نیز بزرگداشت یاد او توسط پلیس دستگیر شدند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ: ناوالنی مرد شجاعی بود و با من هم مثل او رفتار می‌کنند

«تحلیل شیمیایی جسد» یا «وقت‌کشی کرملین»؛ همسر ناوالنی: پوتین قلب و روحم را کشت ولی مبارزه ادامه دارد

جلسه همسر ناوالنی با وزرای اروپایی؛ بورل: باید پیامی حمایت‌آمیز از مخالفان در روسیه بفرستیم