دولت هند کشاورزان خشمگین را به مذاکره دعوت کرد

شلیک گاز اشک‌آور به سمت کشاورزان معترض هندی
شلیک گاز اشک‌آور به سمت کشاورزان معترض هندی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشاورزان خشمگین هندی در حالی که پلیس برای متفرق کردنشان از گاز اشک‌ آور و ماشین آب‌پاش استفاده کرد از سوی دولت بار دیگر به مذاکره دعوت شدند.

آگهی

هزاران کشاورز که خواستار قیمت‌های تضمینی برای محصولات خود شده بودند پس از رد پیشنهاد دولت در مورد قیمت محصولات‌شان با جرثقیل، بیل مکانیکی و تراکتور راهپیمایی خود را به سمت دهلی آغاز کرند.

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال دهلی‌، کشاورزان، که برخی از آنها ماسک به صورت داشتند، با شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس به سمت مزارعی در اطراف محل تجمعشان فرار می‌کنند.

هنگامی که آنها سعی داشتند دوباره تجمع دیگری را شکل دهند، پلیس گاز اشک‌آور بیشتری به سمت آنها شلیک کرد.

ویدیوهای دیگری که در رسانه‌های محلی منتشر شده است نشان می‌دهد ۱۰۰ کیلومتر دورتر نیز پلیس از ماشین‌های آب پاش برای متفرق کردن کشاورزان استفاده می‌کند.

کشاورزان که عمدتا از ایالت شمالی پنجاب هستند از دولت می‌خواهند که به وعده‌های خود مبنی بر دوبرابر کردن درآمد مزارع عمل کند آن‌ها همچنین می‌خواهند به آن‌ها همچنین خواهان قیمت تضمین شده‌ هستند که به آن‌‌ها اجازه می‌دهد که بیشتر تولیدات خودشان را در باراز‌های عمده‌فروشی تحت کنترل دولت بفروشند.

پلیس در حالی این اقدامات را انجام می‌دهد که دولت هند کشاورزان را برای از سرگیری مذاکرات در مورد قیمت تضمینی محصولات، دعوت کرده است.

آرجون موندا، وزیر کشاورزی هند، در ایکس (توییتر سابق) نوشت: «دولت آماده است تا در مورد همه مسائل گفت‌وگو کند».

او در بخش دیگری نوشت :«من دوباره رهبران کشاورز را برای گفتگو دعوت می‌کنم».

روز دوشنبه، برخی از تشکل‌های کشاورزی پیشنهاد قبلی دولت برای قراردادهای پنج ساله و تضمین قیمت‌های حمایتی برای محصولاتی مانند ذرت، پنبه و حبوبات را رد کردند.

پس از آن کشاورزان با جرثقیل‌ و بیل مکانیکی راهپیمایی خود را آغاز و یک بزرگراه کلیدی را مسدود کردند این در حالی است که مقامات با ایجاد موانع در مرز ایالت پنجاب با هاریانا، سعی دارند مانع از عبور آنها شوند.

جاجیت سینگ دالوال، یکی از رهبران کشاورزان، گفت: «این درست نیست که چنین موانع عظیمی برای متوقف کردن ما قرار داده شده است. ما می‌خواهیم به طور مسالمت آمیز به سمت دهلی راهپیمایی کنیم.اما اگر آن‌ها این اعتراضات را نمی‌خواهند باید خواسته‌های ما را بپذیرند».

اواخر روز سه‌شنبه، رئیس پلیس هاریانا به صاحبان ماشین آلات سنگین گفته است که از اعتراضات دوری کنند وگرنه با پیگرد قانونی مواجه خواهند شد.

پلیس هاریانا در شبکه ایکس اعلام کرد که حدود ۱۰ هزار نفر روز چهارشنبه به همراه ۱۲۰۰ تراکتور و ماشین آلات کشاورزی در شامپو در مرز ایالتی تجمع کرده بودند.

از سوی دیگر تدابیر امنیتی در مبادی ورودی به دهلی نو افزایش یافته و ترافیکی شدید در این منطقه ایجاد شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

دو سال پیش نیز هنگامی که دولت نخست‌وزیر نارندرا مودی تلاش کرد تا تغییرات اساسی در بخش کشاورزی ایجاد کند، هزاران کشاورز در حومه دهلی چادر زدند و در نهایت پس از یک سال موفق شدند دولت را مجبور به عقب‌نشینی کنند.

دور جدید اعتراضات کشاورزان در حالی روی می‌دهد که تنها چند ماه به انتخابات سراسری در هند باقی مانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات به اتحادیه اروپا؛ کشاورزان در لهستان‌ تابوت گرداندند و در مادرید خیابانها را مسدود کردند

کشاورزان در اسپانیا با تراکتورهای خود جاده‌ها را مسدود کردند

تراکتورها و کشاورزان خشمگین در مقابل پارلمان اروپا تجمع کردند