کشاورزان خشمگین و ناراضی اروپایی به بروکسل رسیدند

کشاورزان خشمگین در بروكسل
کشاورزان خشمگین در بروكسل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشاورزان خشمگین اروپایی روز پنجشنبه، در نزدیکی محل نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل تجمع کردند.

آگهی

پلیس بلژیک اعلام کرد که کشاورزان با بیش از یک هزار دستگاه تراکتور اطراف محل نشست سران اتحادیه اروپا را مسدود و اشغال کردند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌‌های اجتماعی نشان می‌دهد که معترضان به سمت پارلمان اروپا تخم‌مرغ و سنگ پرتاب می‌کنند و همچنین آتش و موانعی را در مقابل آن ایجاد کرده‌اند.

پلیس برای عقب راندن کشاورزان از گاز اشک‌آور و آب پاش استفاده کرد.

این کشاورزان از کشورهای مختلف همچون ایتالیا و اسپانیا به بروکسل آمده‌اند تا به سران اتحادیه اروپا فشار بیاورند که مسائل آن‌ها را در دستور کار جلسه قرار دهند.

برخی از معترضان در بزرگراه پاریس-بروکسل، با نوشته‌ای بزرگ به رنگ زرد که از دور قابل مشاهده بود، نوشتند «اورزولا، ما اینجا هستیم».

 آن‌ها به اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، هشدار دادند تا درخواست‌ کشاورزان برای قیمت‌های مناسب‌تر و بوروکراسی کمتر نادیده گرفته نشود. 

گفته می‌شود در پرتغال، کشاورزان سپیده دم راهی مرز اسپانیا شدند تا برخی از جاده‌‌های ارتباطی بین دو کشور را مسدود کنند.

کشاورزان فرانسوی نیز به سمت مجلس ملی در پاریس حرکت کردند و در حال حاضر با تراکتور‌های خود بزرگراهی‌های اطراف پایتخت را مسدود کرده‌اند.

کشاورزان می‌گویند که دستمزدشان پایین است، مالیات و قوانین سبز ادامه کار را برای آن‌ها سخت کرده است و از رقابت ناعادلانه ناشی از سیاستهای تجارت آزاد اتحادیه اروپا زیان می‌بینند. 

بحران کشاورزان رسما در دستور کار نشست سران اتحادیه اروپا قرار نگرفته است و آن‌ها بیشتر بر کمک‌ها به اوکراین متمرکز کرده‌اند. با این حال یک دیپلمات اتحادیه اروپا گفته است که احتمالاً وضعیت کشاورزان در اواخر روز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

انتخابات اتحادیه اروپا

تمام این‌‌ها در حالی رخ می‌دهد که اتحادیه اروپا در آستانه برگزاری انتخابات پارلمان در ماه ژوئن قرار دارد.

کشاورزان در حال حاضر خواهان اقدامات در خصوص محدود کردن واردات محصولات کشاورزی از اوکراین و کاهش برخی مقررات زیست محیطی هستند که چندین رهبر اتحادیه اروپا هنگام ورود به اجلاس از آن استقبال کردند.

در فرانسه، جایی که کشاورزان هفته‌هاست در حال اعتراض هستند، دولت وعده داد به صورت تدریجی مالیات بر سوخت وسایل نقلیه کشاورزی را کاهش دهد و کمک‌های بیشتری برای کشاورزان در نظر بگیرد. اما کشاورزان می‌گویند که این کافی نیست و خواهان حمایت رهبران اتحادیه اروپا از آن‌ها هستند.

خوزه ماریا کاستیا، ازاتحادیه کشاورزان اسپانیا «Asaja» گفت: « انتخابات اروپا در راه است و من فکر می‌کنم این بهترین لحظه است که همه کشاورزان اروپایی با هم به خیابان بیاییند.»

در حالی که کشاورزان بلژیک و دیگر کشورهای اروپایی سعی می‌کنند مشکلات خود را به گوش رهبران اتحادیه اروپا برسانند، یکی از تراکتورها بنری با مضمون «اگر زمین را دوست دارید، از کسانی که آن را مدیریت می‌کنند حمایت کنید» را به نمایش گذاشت.

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا خطاب به کشاورزان گفت :«ما شما را می‌بینیم و شما را می‌شنویم.»

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان نیز با کشاورزان ملاقات کرد. سخنگوی او با اشاره به انتخابات پارلمان اروپا گفت :«ما باید رهبران جدیدی پیدا کنیم که واقعاً منافع مردم را نمایندگی کنند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیونید 

آگهی

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک نیز هنگام ورود به اجلاس گفت که شکایات کشاورزان باید مورد بحث قرار گیرد.

او گفت: «آنها محصولاتی با کیفیت بالا ارائه می‌دهند، ما همچنین باید مطمئن شویم که آنها می‌توانند قیمت مناسب را برای محصولات با کیفیت بالا که ارائه می‌دهند، دریافت کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تراکتورها و کشاورزان خشمگین در مقابل پارلمان اروپا تجمع کردند

تراکتورها در برابر پلیس؛ کشاورزان بزرگراه‌های منتهی به پاریس را مسدود کردند

چرا کشاورزان آلمانی دست به اعتراضات گسترده زده‌اند؟