پسر بی‌نظیر بوتو با گسستن سیاست‌های قدیمی در انتخابات پاکستان شرکت می‌کند

بلاول بوتو زرداری، ، پسر بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر سابق پاکستان
بلاول بوتو زرداری، ، پسر بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر سابق پاکستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلاول بوتو زرداری، ، پسر بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر سابق پاکستان با برنامه‌های بلندپروازانه درخصوص مبارزه علیه تغییرات آب و هوایی و جذب جوانان در تلاش برای رسیدن به صندلی نخست وزیری پاکستان است.

آگهی

اگر آقای بوتو زرداری ۳۵ ساله بتواند در این رقابت‌ پیروز شود، جوان‌ترین فردی خواهد بود که از زمان روی کار آمدن مادرش ریاست این کشور را در دست خواهد گرفت.

آقای بوتو زرداری، وزیر خارجه سابق پاکستان با نزدیک شدن به انتخابات سراسری ۸ فوریه، خواستار ایده‌ها و رهبر جدید برای آرام کردن بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی این کشور شد.

او در لارکانا، زادگاهش در استان جنوبی سند، به رویترز گفته است پیامد تصمیمات اتخاذ شده امروز روی آینده جوانان پاکستانی تاثیر می‌گذارد و فکر می‌کنم اگر به آنها اجازه داده شود که خودشان تصمیم بگیرند بهتر است.

حدود دو سوم از جمعیت ۲۴۱ میلیونی پاکستان کمتر از ۳۰ سال سن دارند، در حالی که نخست وزیران این کشور از سال ۲۰۰۰ به طور میانگین بیش از ۶۱ سال سن داشته‌اند.

بوتو زرداری که در آکسفورد تحصیل کرده است، بسیار کم‌سن تر از نواز شریف، ۷۴ ساله، که تحلیلگران او را در انتخابات ماه آینده پیشتاز می‌دانند، و عمران خان، ستاره سابق کریکت، ۷۱ ساله، که در آخرین انتخابات در سال ۲۰۱۸ پیروز شد، است.

برنده نهایی این رقابت با تورم و ناپایداری ارزش ارز پاکستان دست و پنجه نرم می‌کند که رشد و ایجاد فرصت‌های شغلی را برای جوانان محدود می‌کند، مواجه است.

این کشور جنوب آسیا یک برنامه وام ۳ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول در ماه ژوئیه دریافت کرد که از ناکامی از پرداخت بدهی‌های دولتی در یک توافق آماده به کار که قرار بود بهار امسال منقضی شود، جلوگیری کرد.

آقای بوتو زرداری گفت که او یک برنامه مشخص برای ارائه برق رایگان و تقویت برنامه‌های ایمنی اجتماعی، علیرغم محدودیت‌های مالی، دارد.

حزب مردم پاکستان در روز‌های گذشته اعلام کرد بلاول بوتو زرداری را برای پست نخست‌وزیری در انتخابات پاکستان نامزد کرده است.

او در انعکاس بیانیه انتخاباتی حزبش گفت: «آنچه ما پیشنهاد می‌کنیم بازسازی کامل مدل توسعه پاکستان و کاهش تهدید تغییرات آب و هوایی است.»

این حزب می‌گوید که تضمین می‌کند که بخشی از بودجه را صرف مبارزه با تغییرات اقلیمی می‌کند. پس از سیل‌های بزرگ در سال ۲۰۲۲، بیش از ۷ میلیون نفر در این کشور آواره شدند.

آقای بوتو زرداری، که یکی از احزاب اصلی پاکستان را نمایندگی می‌کند، طی یک کمپین فشرده چهار هفته‌ای در بیش از ۳۳ شهر برای مردم سخنرانی کرد. این در حالی که احزاب دیگر، تازه هفته گذشته شروع به کار کردند.

او پسر بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان است که در جریان مبارزات انتخاباتی در سال ۲۰۰۷ ترور شد. پدربزرگ او ذوالفقار علی بوتو که زمانی نخست وزیری پاکستان بود توسط یک دیکتاتور نظامی در سال ۱۹۷۹ به دار آویخته شد. هر دو این شخصیت‌ها هنوز مورد احترام مردم پاکستان هستند.

آقای بوتو زرداری اخیرا از حامیان عمران خان خواست تا زمانی که رهبر آنها در زندان است به او رای دهند.

حزب مردم پاکستان در انتخابات ۲۰۱۳، پس از حزب دست راستی مسلم لیگ نواز پاکستان که آقای شریف یکی از اعضای آن است در رتبه دوم قرار گرفت و ۴۲ کرسی از ۳۴۲ کرسی را به دست آورد.

آقای بوتو زرداری ائتلاف با هر یک از رقبا خود را رد کرد، گفت که ترجیح می‌دهد دولتی با نامزدهای مستقل تشکیل دهد.

برخی از منتقدان می‌گویند نقش نخست وزیری ممکن است یک هدف سخت برای بوتو زرداری باشد.

مایکل کوگلمن، مدیر مؤسسه آسیای جنوبی مرکز ویلسون، می‌گوید فکر نمی‌کند که او بتواند صندلی نخست وزیری را به دست بیاورد و افزود« انتخابات احتمالا به یک دولت ائتلافی منتهی خواهد شد و بوتو زرداری می‌تواند برای پستی در سطح کابینه در ترکیب قرار گیرد»

آگهی

این تحلیلگر مسایل سیاسی گفت که در عوض، ارتش پاکستان ممکن است رهبران با تجربه تری مانند شریف را ترجیح دهد.

تحلیلگران بر این باورند که ارتش قدرتمند پس از رویارویی با عمران خان از شریف حمایت می‌کند.

با این حال ارتش پاکستان این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید که همچنان غیرسیاسی است.

بوتو زرداری، در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند ارتش از شریف حمایت می‌کند، پاسخ داد که پیروزی آقای شریف برای چهارمین بار این تصور را ایجاد می‌کند که او «به چیزی غیر از مردم پاکستان متکی است».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

آگهی

بلاول بوتو زرداری در نوجوانی در سال ۲۰۰۷ و پس از ترور مادرش به حزب مردم پاکستان پیوست اما تا پایان تحصیلاتش از سیاست دوری کرد. پدرش آصف علی زرداری پس از مرگ بی‌نظیر به ریاست جمهوری برگزیده شد.

بوتو زرداری انتخابات سال ۲۰۱۸ توانست بخشی از کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد و بیش از یک سال وزیر امور خارجه پاکستان بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحلیلگر موسسه مطالعات امنیتی پاکستان: نمی‌دانم چرا ایران به یکباره خودزنی کرد

از روسیه تا ایران و امارات؛ سیل در افغانستان ده‌ها قربانی گرفت و پروازهای فرودگاه دبی را مختل کرد

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟