Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قانون اساسی اسپانیا در جهت حمایت از «افراد دارای معلولیت» اصلاح می‌شود

عکس تزئینی از پارلمان اسپانیا با حضور پدرو سانچز
عکس تزئینی از پارلمان اسپانیا با حضور پدرو سانچز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان پارلمان اسپانیا از دو روز پیش بحث در باره تغییر قانون اساسی این کشور به منظور جایگزینی واژه «ناتوان» با عبارت «افراد دارای معلولیت» را آغاز کردند.

آگهی

اکثر قریب به اتفاق احزاب سیاسی و نمایندگان پارلمان اسپانیا پیش‌تر موافقت خود را با اعمال این جایگزینی اعلام کرده بودند.

حزب سوسیالیست اسپانیا به رهبری پدرو سانچز، نخست وزیر و حزب مردم، نیروی پیشروی اپوزیسیون دست راستی، ماه دسامبر گذشته بر سر به روز کردن «واژگان زبانی و محتوای» ماده ۴۹ قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۸ همانگونه که در متن پیش‌نویس طرح در پارلمان ارائه شده، توافق کرده بودند.

رای ممتنع حزب راست افراطی

بررسی این طرح در پارلمان پیش‌تر با حمایت ۳۱۵ نماینده به تصویب رسید؛ در این میان ۳۳ رای ممتنع نیز از سوی نمایندگان حزب وُکس به مجموع آرا اضافه شده بود.

عبارت جایگزین شده به جای واژه معلول با نوعی توجه به «نیازهای خاص زنان و خردسالان معلول» همراه شده است؛ موضوعی که نمایندگان راست افراطی را مجبور به دادن رای ممتنع کرده است.

مسئولان حزب وُکس در این خصوص چنین توضیح دادند: ما با اصطلاح موافقیم، اما با ذکر توجه به زنان و خردسالان موافق نیستیم، زیرا معتقدیم که این توجه باید بر اساس معیارهای عینی مانند تعیین دقیق درجه معلولیت تضمین شود.

ماده ۴۹ قانون اساسی اسپانیا آنگونه که در حال حاضر نوشته شده از مقامات و مسئولان کشور می‌خواهد «سیاست پیشگیری، درمان، توانبخشی و ادغام آسیب دیدگان جسمی، حسی و روانی» را دنبال کنند.

عبارت جدید پیشنهادی و مورد بحث در مجلس خواهان آن است که «افراد دارای معلولیت» در شرایطی «آزادی و برابری واقعی و مؤثر» از حقوق خود بهره‌مند شوند.

انتظار می رود پارلمان اسپانیا این اصلاحیه را امروز، پنجشنبه ۱۸ ژانویه با حمایت حداقل سه پنجم نمایندگان که اکثریت لازم برای اصلاح قانون اساسی است، به تصویب برسانند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عقیم سازی معلولان؛ امری قرون وسطایی که همچنان در کشورهای اروپایی رایج است

امباپه در بازی با کودکان بیمار و معلول؛ قهرمانان واقعی این کودکان هستند که هر روز مبارزه می‌کنند

اتهام جاسوسی به ایران و دو کشور دیگر؛ وزیر کشور آلمان وضعیت امنیتی را «متشنج» توصیف کرد