وزیر کشور برکنار شده بریتانیا ریشی سوناک را «شکست خورده» خواند و به «خیانت» متهم کرد

ریشی سوناک و سوئلا براورمن، وزیر کشور برکنار شده دولت بریتانیا
ریشی سوناک و سوئلا براورمن، وزیر کشور برکنار شده دولت بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئلا براورمن، وزیر برکنار شده دولت بریتانیا روز سه‌شنبه با انتقاد شدید از ریشی سوناک نخست‌وزیر این کشور او را به خیانت متهم کرد.

آگهی

خانم برواورمن که در پی اظهارات جنجالی در خصوص تظاهرات حامیان فلسطین و نحوه مدیریت این تظاهرات توسط پلیس در نهایت از سمت وزیر کشور کنار گذاشته شد، نخست وزیر را متهم به خیانت به وی و نیز به کشورش کرده است.

سوئلا براورمن که گفته می‌شود در میان اعضای تندرو حزب محافظه‌کار از محبوبیت برخوردار است روز دوشنبه پس از اخراج سکوت اختیار کرد اما یک روز بعد پیکان تیز انتقاد‌های خود را به سوی نخست وزیر نشانه رفت.

وی در نامه‌ای به ریشی‌ سوناک که می تواند در صورت شکست احتمالی محافظه کاران در انتخابات سال آینده، آغاز کارزاری برای جایگزینی او باشد، به شدت از او انتقاد کرد.

او سوناک را متهم کرد که در آستانه صدور حکم دیوان عالی در خصوص اختیارات دولت برای اخراج پناهجویان به رواندا و امکان پیش‌برد این طرح، به وعده پیشین خود مبنی بر انجام هر تلاشی برای متوقف کردن قایق‌ پناه‌جویان و مهار مهاجرت غیرقانونی عمل نکرده و از این به کشور خیانت کرده است.

این در حالیست که دیوان عالی بریتانیا عصر روز سه‌شنبه با صدور رای در خصوص طرح اخراج پناهجویان به رواندا که خانم راورمن از حامیان بود با آن مخالفت کرد و آنرا «غیرقانونی» خواند.

وزیر کشور سابق بریتانیا همچنین تاکید کرد که سوناک علاوه بر این مجموعه دیگری از وعده‌های داده شده پیش از به دست گرفتن سکان نخست وزیری را به کلی زیر پا گذاشته است.

سوئلا براورمن در این نامه که در شبکه اجتماعی ایکس «توییتر سابق» منتشر شد، ضمن اشاره به شکست محافط‌ه‌کاران در انتخابات محلی در دوره رهبری ریشی‌‌سوناک، آورده است: « باید صادق بود؛ برنامه شما جواب نمی‌دهد، ما شکست‌های انتخاباتی بی سابقه‌ای را متحمل شده‌ایم، بازنشانی‌ها و تنظیمات مجدد شما راه به جایی نبرده و زمان برای ما رو به اتمام است. شما باید فورا مسیر خود را تغییر دهید.»

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری بریتانیا در واکنش به این انتقاد‌ها گفت: «نخست وزیر به عمل اعتقاد دارد نه به گفتار.»

وی سپس با اشاره به اینکه «نخست وزیر از خدمات وزیر سابق کشور تشکر می کند» افزود: سوناک مفتخر است که «سخت‌ترین قوانین به اجرا درآمده در کشور را برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی ارائه کرده است.»

خانم براورمن در پی انتشار مقاله‌ای جنجالی در نشریه تایمز که بدون هماهنگی با دولت صورت گرفته بود روز دوشنبه از سمت خود برکنار شد.

وی در این مقاله‌ که بازتاب دهنده دیدگاه‌های شخصی او بو و پیش از راهپیمایی روز شنبه منتشر شد، پلیس را به «معیار دوگانه» در نحوه برخورد با اعتراض‌های مرتبط با تحولات خاورمیانه، به ویژه نسبت به شرکت کنندگان در تظاهرات طرفداران فلسطین متهم کرده بود.

سوناک اکتبر سال گذشته به نخست وزیری رسید؛ وی تنها چند روز پس از آنکه نخست وزیر سابق سوئلا براورمن را به دلیل نقص امنیتی از سمت وزیر کشور برکنار کرده بود، دوباره او را به این سمت منصوب کرد.

وزیر کشور برکنار شده بریتانیا در ادامه یادآور شد که در ازای حمایت از نامزدی سوناک برای رهبری حزب محافظه‌کار، وی پذیرفته بود سندی با «عبارات صریح و روشن» در باره سیاست‌‌گذاری‌های کلان از جمله مهاجرت، توافق با اتحادیه اروپا بر سر تجارت پسا‌برگسیت در ایرلند شمالی و موارد دیگر را به اجرا بگذازد؛ اما به گفته خانم براورمن، ریشی سنوناک با زیر پا گذاشتن وعده‌هایش «به طور آشکار و مکرر» به اعتماد وی خیانت کرده است.

سوئلا براورمن در این نامه همچنین تاکید کرده است که در صورت مخالفت دیوان عالی با انتقال پناهجویان به رواندا (مسئله‌ای که با رای دیوان تحقق یافت) ریشی سوناک هیچ «پلان بی» دیگری ندارد و کلا آدم انتخاب‌های سخت نیست.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه استیناف بریتانیا طرح دولت برای فرستادن پناهجویان به رواندا را «غیرقانونی» اعلام کرد

دولت بریتانیا: فرستادن هر پناهجو به رواندا یا کشوری ثالث ۱۶۹ هزار پوند هزینه دارد اما جبران‌شدنی است

بریتانیا در سال ۲۰۲۳ شمار صدور ویزا برای کادر درمان خارجی را دو برابر کرد