دیوان عالی بریتانیا: طرح دولت برای اعزام پناهجویان به رواندا غیرقانونی است

دیوان عالی بریتانیا
دیوان عالی بریتانیا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان عالی بریتانیا روز چهارشنبه طرح جنجالی اعزام پناهجویان به کشور رواندا را غیرقانونی اعلام کرد.

آگهی

پنج قاضی دیوان عالی بریتانیا به اتفاق آراء رای دادگاه استیناف مبنی بر غیرقانونی بودن اخراج آن دسته از پناهجویان که به طور غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند تائید کردند. این تصمیم ضربه سختی به سیاست مهاجرتی دولت محافظه‌کار ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا محسوب می‌شود. 

او بعدازظهر چهارشنبه در مجلس عوام بریتانیا در واکنش به تصمیم دیوان عالی گفت که لندن برای دستیابی به «معاهده جدیدی» با رواندا در زمینه پذیرش پناهجویان تلاش خواهد کرد. 

رابرت رید، رئیس دیوان عالی بریتانیا در حکم تائید رای دادگاه استیناف تاکید کرده که تصمیم عالی‌ترین مرجع قضایی این کشور براساس ملاحظات حقوقی و غیرسیاسی اتخاذ شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی دولت رواندا گفته است که کشورش با تصمیم دیوان عالی بریتانیا که رواندا را «کشوری امن» برای پناهجویان و پناهندگان ندانسته مخالف است. دیوان عالی بریتانیا گفته است که پناهجویان پس از اعزام به رواندا ممکن است به کشورهایشان برگردانده شوند و به این ترتیب در معرض خطر «بدرفتاری» قرار خواهند گرفت. 

دولت محافظه‌کار بریتانیا امیدوار بود تا با اجرای طرح اعزام پناهجویان غیرقانونی به رواندا بتواند به وعده خود مبنی بر «توقف» روند ورود قایق‌های حامل پناهجویان از کانال مانش عمل کند. بیش از ۲۷ هزار پناهجو از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون از این مسیر دریایی خود را به بریتانیا رسانده‌اند. این رقم سال گذشته ۴۵ هزار پناهجو بود. 

کیر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا وعده داده بود که این حزب در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی آینده اجرای طرح اعزام پناهجویان به رواندا را متوقف خواهد کرد. او بنا به نظرسنجی‌ها بخت زیادی برای به دست گرفتن قدرت پس از انتخابات پارلمانی آینده دارد. 

گروه‌های مدافع حقوق بشر از تصمیم روز چهارشنبه دیوان عالی بریتانیا استقبال کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروهی از نمایندگان مجلس بریتانیا: طرح فرستادن پناهجویان به رواندا با تعهدات حقوق بشری ناسازگار است

بیش از ۶۰ نفر در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی جان باختند

انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا؛ دیوان عالی با طرح دولت موافقت کرد