بیش از ۶۰ نفر در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی جان باختند

عکس آرشیوی از پناهجویان در مدیترانه
عکس آرشیوی از پناهجویان در مدیترانه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی، سازمان بین المللی مهاجرت روز شنبه از مفقود شدن بیش از ۶۰ نفر خبر داد که که گمان می‌رود جان باخته باشند.

آگهی

دفتر سازمان بین‌المللی مهاجرت در لیبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که قایق حامل مهاجران غیرقانونی دقایقی پس از حرکت از شهر بندری زواره واقع در شمال غرب لیبی، به دلیل هجوم امواج بلند در آب‌های ساحلی این کشور دچار حادثه شد و به زیر آب رفت.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با استناد به اظهارات بازماندگان اعلام کرد که قایق حادثه دیده دست کم ۸۶ پناهجو را با خود حمل می‌کرد.

در بیانیه سازمان بین‌‌المللی مهاجرت آمده است که بیشتر قربانیان این حادثه که شماری زن و کودک نیز در میان آنها دیده می‌شود از اتباع نیجریه، گامبیا و سایر کشورهای آفریقایی بودند.

به گفته مقامات محلی تاکنون ۲۵ نفر از سرنشینان این قایق از مهلکه نجات یافته و بازداشتگاهی در لیبی منتقل شده‌اند.

لیبی و تونس مبدا اصلی حرکت اغلب پناهجویان آفریقایی است که به امید رسیدن به اروپا، از طریق ایتالیا، راهی سفر دریایی پر مخاطره‌ای می‌شوند که معمولا با حوادثی مرگبار همراه است.

فلاویو دی جاکومو، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت با انتشار پیامی هشدارآمیز در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که تاکنون بیش از ۲ هزار و دویست و پنجاه پناهجو در سال جاری به دلیل حوادث دریایی در مدیترانه مرکزی جان خود را از دست داده‌اند.

وی این میزان تلفات را فاجعه‌آمیز قلمداد کرده و نسبت به تلاش‌های ناکافی برای نجات جان پناهجویان در دریا ابراز تاسف کرده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدها نفر در پی وقوع طوفان و سیل در شمال شرقی استرالیا مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند

از همه جا رانده؛ ۲۵۰ پناهجوی روهینگیایی به مقصد نرسیده به دریا عودت شدند

دیوان عالی بریتانیا: طرح دولت برای اعزام پناهجویان به رواندا غیرقانونی است