احکام سنگین علیه شبکه مخوف مافیایی در ایتالیا؛ تقاضای ۵ هزار سال مجازات زندان برای ۳۰۰ متهم

عکس آرشیوی از نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بیش از ۳۰۰ مظنون به عضویت در شبکه مافیای بزرگ ایتالیا
عکس آرشیوی از نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بیش از ۳۰۰ مظنون به عضویت در شبکه مافیای بزرگ ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از ۳۰۰ فرد مظنون به عضویت در یک شبکه مخوف مافیایی در پایان جلسات طولانی محاکمه دادگاهی در ایتالیا در انتظار صدور احکام سنگین قضایی هستند.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه این افراد در چارچوب یک رویه قضایی سه ساله علیه شبکه مافیایی «اِندرانگِتا»، قدرتمند‌رین و گسترده‌ترین گروه مافیایی شبه‌جزیره، در دادگاه محاکمه شده‌اند.

بر اساس این گزارش، دادستان‌ها برای ۳۲۲ متهم این پرونده در مجموع حدود ۵ هزار سال مجازات زندان تعیین کرده‌اند.

پایگاه اصلی «اِندرانگِتا» که از آن به عنوان ثروتمند‌ترین و در عین حال مخوف‌ترین و قدرتمند‌ترین گروه مافیای ایتالیا نام برده می‌شود در کالابریا، ناحیه‌ای فقیرنشین در جنوب غرب ایتالیا و به مرکزیت شهر کاتانزارو است.

این گروه بزرگ مافیایی که انحصار قاچاق کوکائین در اروپا را در اختیار دارد با این حال علاوه بر آنکه در جنوب ایتالیا بسیار فعال است دامنه فعالیت‌های خود را نیز به شکل چشم‌گیری در سایر کشورهای اروپایی و نیز در آمریکای لاتین گسترش داده است.

ابر شبکه مافیایی«اِندرانگِتا» که دست کم در ۴۰ کشور حضور فعال دارد در قملرو اصلی خود واقع در جنوب ایتالیا از نفوذ بالایی برخوردار است و ضمن تحمیل قوانینی آهنین بر مردم، رد پای بزرگی از خود در فساد دولتی در این کشور به جا گذاشته است.

سه قاضی در کالابریا از ژانویه ۲۰۲۱ به این سو، به مدت هزاران ساعت اظهارات شاهدان، از جمله اعضای سابق و توبه کرده مافیا را درباره فعالیت‌های خانواده مانکوسو و همکارانش، که از سرکرده‌های اصلی شبکه مافیایی «اِندرانگِتا» به شمار می‌روند و منطقه «ویبو والنتسیا» را تحت کنترل خود دارند، استماع کردند.

آنتونیو نیکاسو، کارشناس شبکه‌های مافیایی به خبرگزاری فرانسه گفت: «این دادگاه بسیار حیاتی است زیرا یکی از مهم‌ترین خانواده‌های «اِندرانگِتا» مستقر در کالابریا را که انشعاب‌های متعدد بین‌المللی دارد، هدف قرار می‌دهد.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه همچنین آمده است که انتظار می رود دادگاه رای خود را در خصوص احکام متهمان این پرونده اواخر این هفته اعلام کند.

این محاکمه که دامنه آن بسیار وسیع و فراگیر عنوان شده و طیف گسترده‌ای از افراد متعلق به خانواده‌های تبهکار مرتبط با «اِندرانگِتا» را هدف قرار می‌دهد، مهمترین پرونده علیه مافیا در بیش از ۳۰ سال گذشته محسوب می‌شود.

به گزارش فرانس‌پرس، اتهام‌های وارد شده به مظنونان در این پرونده بسیار متنوع است و مواردی چون انجمن مافیایی، قاچاق مواد مخدر، اخاذی، ربا خواری، پولشویی...و غیره را تشکیل می‌دهد.

کارشناسان تخمین می‌زنند که شبکه مخوف مافیایی «اِندرانگِتا»، با سرکردگی حدود ۱۵۰ خانواده تبهکار در کالابریا، سالانه حدود پنجاه میلیارد یورو در سراسر جهان گردش مالی رقم دارد.

ایتالیا در سال‌های اخیر با کمک اینترپل توانسته است کنترل خود را بر این شبکه جنایی و تبهکار تنگ‌تر کند و سازمان‌های پلیس در سراسر جهان را به شناسایی فعالیت‌های «اِندرانگِتا» در قلمرو خود و حمله به آنها سوق دهد.

با این حال، به گفته کارشناسان، علیرغم دامنه وسیع و گسترده پرونده قضایی یاد شده، این محاکمه قادر نیست فعالیت‌های «اِندرانگِتا» را به طور کامل مختل کند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین «پدرخوانده» مافیای سیسیل و «بی رحم‌ترین مرد ایتالیا» درگذشت

آزادسازی زندان؛ رهبر مافیا از یورش ۱۱هزار نیروی امنیتی به «هتل» جنایتکاران جان سالم به در برد

دادگاه ایتالیا با استرداد یک فلسطینی به اسرائیل به دلیل نگرانی از «نقض حقوق بشر» مخالفت کرد