Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«طالبان با تاسیس سازمان‌های غیردولتی جعلی از کمک‌های نقدی بین‌المللی نفع می‌برد»

کابل، افغانستان
کابل، افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهاد ناظر بر روند کمک‌های ایالات متحده به افغانستان هشدار داد که طالبان از طریق ایجاد سازمان‌های غیردولتی جعلی و قلابی از کمک‌های بین‌المللی بهره‌مند می‌شوند.

آگهی

گزارش نهاد بازرسی ویژه ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان (SIGAR) نشان می‌دهد که طالبان از برنامه‌های آموزشی که توسط آمریکا تامین مالی می‌شود از طریق وضع مالیات و روش‌های دیگری همچون تاسیس سازمان‌های غیردولتی تقلبی، «اخاذی و کسب درآمد» می‌کند. 

مطابق تازه‌ترین گزارش سیگار که اکتبر ۲۰۲۳ منتشر شده، ایالات متحده از اوت ۲۰۲۱ حدود ۱۸۵ میلیون دلار برای توسعه آموزش در افغانستان هزینه کرده است.

بر پایه این گزارش، طالبان سازمان‌های غیردولتی طرف حساب آمریکا را مجبور می‌کنند تا حامیانشان را استخدام کنند یا از شرکت‌های تحت مالکیت طالبان کالا بخرند. همچنین، طالبان تعدادی از سازمان‌های غیردولتی دریافت کننده کمک‌های مالی بین‌المللی را به پرداخت مالیات بیشتر وادار کرده‌اند. 

سیگار در عین حال مدعی شده که طالبان با تاسیس تعدادی از سازمان‌های غیردولتی به ظاهر فعال در امر آموزش، اقدام به ایجاد انحراف در مسیر اعطای کمک‌های مالی بین‌المللی کرده و بخشی از آن را از آن خود کرده‌اند. 

نهاد بازرسی ویژه آمریکا ایجاد اخلال در تخصیص بهینه کمک‌های مالی بین‌المللی را عامل افت سطح کیفی آموزش در افغانستان عنوان کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

در مقابل، قاری منصور احمد حمزه، سخنگوی وزارت معارف امارت اسلامی طالبان، گزارش سیگار را «بی‌اساس» خواند و گفت: «کیفیت آموزش و امکانات مکتب‌ها در افغانستان بهتر از قبل شده است. در حال حاضر پروژه‌ها و کمک‌های مالی آژانس‌های بین‌المللی تحت نظارت قوی رهبری عالی امارت اسلامی افغانستان قرار دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: ده‌ها تاجیک و پاکستانی را کشتیم و صدها نفر را دستگیر کردیم

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

«سیگار» نهاد نظارتی کنگره، دولت آمریکا را به مخفی کاری در مورد افغانستان متهم کرد