Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گزارش «سیگار» از میزان پولی که اشرف غنی هنگام ترک افغانستان همراه خود داشت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان/ ژوئن ۲۰۲۱
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان/ ژوئن ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شاهدان عینی گفته‌اند در این ۳ هلی‌کوپتر که حامل تعداد زیادی سرنشین بوده پول نقد قابل توجهی مشاهده نکرده بودند.

آگهی

گزارش رسمی یک نهاد وابسته به دولت آمریکا نشان می‌دهد که اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان برخلاف آنچه قبلا پنداشته می‌شد با پول هنگفت از این کشور خارج نشده است.

در گزارش اداره سر مفتش ویژه برای بازسازی افغانستان (سیگار) آمده که تقریبا این اطمینان حاصل شده که محمد اشرف غنی در حین فرار از کابل همزمان با سقوط پایتخت به دست طالبان، میلیون‌ها دلار را از کشور خارج نکرده است و پول همراه وی و همراهانش به‌مراتب کمتر و ناچیزتر از آن‌چیزی بوده است که پیش‌تر پنداشته می‌شد.

قرار است گزارش اولیه «سیگار» امروز ۷ ژوئن منتشر شود. نسخه کامل شده آن بر اساس پاسخ‌ اشرف غنی به سئوالاتی است که این اداره برای رئیس‌جمهور سابق افغانستان ارسال کرده است. این سند که محتوای آن ابتدا توسط سایت پولیتیکو افشا شده، بر مبنای گفتگو با شاهدان و از جمله مسئولانی تهیه شده که در هلی‌کوپتر، رهبر وقت افغانستان را همراهی کرده بودند.

اشرف غنی و دیگر مسئولان وقت افغانستان متهم شده بودند که هنگام فرار از کشور دست‌کم ۱۶۹ میلیون دلار از دارایی‌های دولت افغانستان را با خود برده‌اند، اتهامی که آقای غنی آن‌را رد کرده است.

طبق این گزارش «سیگار»، پول نقدی که اشرف غنی هنگام فرار از کابل با خود داشته به‌مراتب کمتر از این میزان است. شواهدی که در اختیار آمریکا قرار گرفته نشان‌دهنده آن است که این رقم نمی‌توانسته از ۱ میلیون دلار فراتر باشد و به احتمال زیاد به رقم ۵۰۰ هزار دلار نزدیک بوده است.

شاهدان عینی گفته‌اند در این هلی‌کوپترها که حامل تعداد زیادی سرنشین بوده پول نقد قابل توجهی مشاهده نکرده بودند. این درحالیست که ۱۶۹ میلیون دلاری که ادعا می شود از افغانستان خارج شده است بصورت نقد و اسکناس حدود ۲ تن وزن دارد و فضایی زیادی را اشغال می‌کند. شاهدان گفته‌اند فقط چمدان‌های سبک وزن، آن‌هم به‌تعداد محدود همراه مقامات بوده است.

یکی از مقامات سابق «سیگار» تایید کرده که یکی از مسئولان همراه خود ۲۰۰ هزار دلار پول نقد داشته و یک نفر دیگر هم حدود ۲۴۰ هزار دلار. پول نقد همراه مابقی افراد بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار بوده و هیچ‌کس در حد یک میلیون دلار پول نقد همراه خود نداشته است. بنابراین و طبق مستندات این گزارش، مسافران این ۳ هلی‌کوپتر در مجموع نمی‌توانسته اند بیش از ۵۰۰ هزار دلار پول نقد از کشور خارج کرده باشند.

در گزارش این نهاد آمریکایی همچنین به ناپدیدشدن مشکوک حدود ۵ میلیون دلار پول نقدی که پس از ترک اشرف غنی در کاخ ریاست جمهوری وجود داشته، اشاره شده است. مبدا و مقصد این پول همچنان نامشخص است ولی احتمال داده می‌شود در فاصله زمانی برخاستن هلی‌کوپترها و رسیدن طالبان به ارگ بین محافظان و گارد ریاست جمهوری افغانستان تقسیم شده باشد.

در بخش دیگری از این گزارش همچنین به تلاش‌هایی برای غارت خزانه دولت افغانستان در آن زمان پرداخته شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اشرف غنی از مردم افغانستان به دلیل چگونگی پایان کارش عذرخواهی کرد

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند