Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارتش آمریکا مهمات توقیف شده ایران را به اوکراین می دهد

بخشی از محموله سلاح و مهمات توقیف شده سپاه پاسداران ایران که ارتش آمریکا مدعی است دسامبر ۲۰۲۲  برای حوثی‌های یمن ارسال شده بود
بخشی از محموله سلاح و مهمات توقیف شده سپاه پاسداران ایران که ارتش آمریکا مدعی است دسامبر ۲۰۲۲ برای حوثی‌های یمن ارسال شده بود Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهمات توقیف شده‌ای که ارتش آمریکا مدعی است بخشی از آن را در اختیار کی‌یف قرار داده به موجب بیانیه سنتکام، دسامبر ۲۰۲۲ توسط سوی سپاه پاسداران ایران برای حوثی‌های یمن ارسال شده بود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد مهمات کالیبر کوچکی را که در جریان انتقال از ایران برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن توقیف کرده بود، در اختیار ارتش اوکراین قرار می‌دهد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که حمایت‌های مالی و نظامی گسترده از اوکراین با انتقادهای شدیدی در پارلمان تحت نفوذ راستگراها در ایالات متحده همراه شده است.

در همین راستا، کی‌‌یف هفته گذشته بواسطه بودجه موقتی که برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال به صورت اضطراری در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید از بخش بزرگی از کمک‌های مالی ایالات متحده محروم شده است.

این در حالیست که اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه گفت «متقاعد شده است» که با وجود تحولات سیاسی در ایالات متحده و انتقاد‌ها نسبت به کمک‌های اختصاص داده شده به اوکراین، آمریکا به حمایت‌های خود از کی‌یف ادامه خواهد داد.

آقای شولتس پس از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با متحدانش در خصوص این موضوع، به خبرنگاران گفت: «کاملاً متقاعد شده‌ام که کنگره آمریکا آنچه لازم است برای اطمینان از ادامه حمایت‌ها از اوکراین انجام خواهد داد.»

از سوی دیگر ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا نیز روز چهارشنبه در پیامی توییتری مدعی شد که اوکراین اگر کمک‌های تسلیحاتی در اختیار گیرد کار را تمام خواهد کرد.

مهمات توقیف شده سپاه پاسداران

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده روز دوشنبه «حدود یک میلیون و یکصد هزار گلوله ۷.۶۲ میلی متری» را در اختیار نیروهای مسلح اوکراین قرار داده است.

در بیانیه سنتکام آمده است که این مهمات دسامبر ۲۰۲۲ در حالی که برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، توسط سوی سپاه پاسداران ایران برای حوثی‌های یمن ارسال شده بود، کشف و توقیف شد.

این بیانیه می‌افزاید: «دولت آمریکا ژوئیه سال جاری در پی درخواست وزارت دادگستری برای توقیف اموال و دارایی‌های سپاه پاسداران مالک این محموله شد.

وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده می‌تواند با کمک‌هایی که قبلاً در کنگره به تصویب رسیده برای مدت زمان اندک دیگری به تأمین نیازهای نظامی اوکراین ادامه دهد، اما برای آنکه این کار در بلند مدت صورت گیرد نیاز به موافقت نمایندگان پارلمان خواهد بود.

این در حالیست که مجلس نمایندگان آمریکا پس از برکناری رئیسِ جمهوری خواه آن، در هرج و مرج فرو رفته و تصویب هرگونه کمک جدید به اوکراین در چنین شرایطی دست کم در کوتاه مدت غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

واشنگتن از زمان تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، وعده بیش از ۴۳ میلیارد دلار کمک نظامی به کی‌یف داده است که بیش از نیمی از کمک بین‌المللی به این کشور به حساب می‌آید.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله حماس به اسرائیل؛ زلنسکی: بیم‌ آن می‌رود که جنگ تازه اوکراین را از کانون توجهات دور کند

ترور نافرجام ترامپ به روایت تصاویر؛ ژست گوش‌ خون‌آلود و مشت گره کرده چگونه خلق شد؟

نابغه ریاضی سرخورده یا جمهوری‌خواه شیفته اسلحه؛ از عامل ترور دونالد ترامپ چه می‌دانیم؟