Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله حماس به اسرائیل؛ زلنسکی: بیم‌ آن می‌رود که جنگ تازه اوکراین را از کانون توجهات دور کند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری اوکراین همچنین مدعی شد که اطمینان دارد روسیه به هر طریقی از عملیات‌ حماس در اسرائیل حمایت می‌کند.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می گوید که درگیری‌های جاری در دو سوی نوار غزه میان حماس و اسرائیل ممکن است توجهات را از کشورش که در حال جنگ با روسیه است، منحرف کند.

وی که شامگاه سه‌شنبه با کانال دو تلویزیون فرانسه گفتگو می‌کرد ضمن متهم کردن مسکو به حمایت از حملات حماس به اسرائیل، نسبت به منحرف شدن توجه جامعه بین‌المللی از جنگ در کشورش ابراز نگرانی کرد.

رئیس جمهوری اوکراین سپس این ادعا را مطرح کرد: «ما مطمئن هستیم که روسیه به هر طریقی از عملیات‌های حماس در اسرائیل حمایت می‌کند.»

آقای زلنسکی در ادامه برای اثبات ادعای خود تاکید کرد که سرویس‌های اطلاعاتی اوکراین «داده‌هایی» در این زمینه در اختیار دارند.

وی افزود: «بحران کنونی (...) گواه این واقعیت است که روسیه واقعاً به دنبال انجام اقدامات بر هم زننده ثبات در همه جای جهان است.»

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که سفارت روسیه در تل‌آویو روز سه‌شنبه اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان ابتاع روس در جریان حمله شاخه نظامی گروه فلسطینی حماس به اسرائیل به ۴ نفر افزایش یافته است.

رهبر اوکراین همچنین نسبت به رویگردانی جامعه بین‌المللی از کشورش بواسطه «فاجعه‌ای» که در پی حملات حماس به اسرائیل در حال رقم خوردن است، ابراز نگرانی کرد.

تقابل نظامی و تبادل آتش میان حماس و اسرائیل تاکنون در مجموع، بیش از ۳ هزار کشته از هر دو طرف از جمله در میان غیرنظامیان، سربازان اسرائیلی و جنگجویان فلسطینی بر جای گذاشته است.

ولودیمیر زلنسکی در این زمینه گفت: «نمی‌خواهم مقایسه‌ای انجام دهم. جنگ وحشتناکی در کشور ما جاری است. در اسرائیل نیز بسیاری از مردم عزیزان خود را از دست داده‌اند. این تراژدی‌ها متفاوت هستند، اما هر دو بسیار بزرگ‌اند.»

وی با این حال ضمن اشاره به «خطر دور شدن اوکراین از توجهات جامعه بین‌المللی» هشدار داد که این موضوع می‌تواند تبعاتی به همراه داشته باشد.

ولودیمیر زلنسکی در پاسخ به سوالی در خصوص ابهامات موجود پیرامون ادامه کمک‌های آمریکا به کشورش در پس زمینه بحران سیاسی در ایالات متحده، گفت که امیدوار است این حمایت‌ها همچنان «ادامه یابد.»

کمک‌های تازه وعده داده شده به اوکراین از سوی ایالات متحده، در توافقی که اواخر سپتامبر بر سر تصویب یک بودجه موقت در کنگره به منظور جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال به دست آمد، لحاظ نشده است.

رئیس جمهوری اوکراین در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی یاد آور شد که سرنوشت کشورش «به یکپارچگی بقیه جهان بستگی دارد».

این در حالیست که از نگاه آقای زلنسکی «وحدت جهانی، بسیار زیاد به یکپارچگی ایالات متحده بستگی دارد.» او سپس در این خصوص می‌گوید: «دسته‌بندی در کنگره به طور قطع به اختلافات در زمینه کمک به اوکراین دامن می‌زند.»

وی در پاسخ به سوالی در باره ادامه جنگ در اوکراین می‌گوید که عملیات ضد تهاجمی ارتش کشورش در ماه ژوئن برای آزادسازی سرزمین‌های اشغالی در چندین محور ادامه دارد و در همه موارد نیروهای اوکراینی در حال حرکت رو به جلو هستند.

آگهی

رئیس جمهوری اوکراین در این خصوص همچنین تاکید می‌کند که «ما گام به گام، به تدریج پیش‌روی می‌کنیم (...) و ابتکار عمل در حال حاضر در دست ما است.»

آقای زلنسکی در عین حال این کارزار را به دلیل آنکه روسیه به گفته وی، شبکه‌ای از استحکامات بسیار دقیق شامل میدان‌های مین، تله‌های ضد تانک و سنگرهای متعدد را بنا کرده، «بسیار دشوار» توصیف می‌کند.

ارتش اوکراین همچنین فاقد مهمات دوربرد برای ضربه زدن به خطوط تدارکات روسیه است. از همین رو، به گزارش فرانس‌پرس، پیشرفت نیروهای اوکراینی تاکنون بسیار محدود بوده و مسکو برای مجبور کردن ارتش اوکراین به بازنگری در برنامه‌های خود، مرتب دست به حملاتی می‌زند.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش آمریکا مهمات توقیف شده ایران را به اوکراین می دهد

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟

آیا ناتو در نشست واشنگتن باز هم به اوکراین وعده‌ سر خرمن می‌دهد؟