Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«بر اساس تحقیقات پنتاگون محموله سلاح کشف شده در دریای عرب متعلق به ایران است»

سلاح‌های توقیف شده روی عرشه رزم‌ناو آمریکایی مانتری
سلاح‌های توقیف شده روی عرشه رزم‌ناو آمریکایی مانتری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت (۹ مه) اعلام کرد محموله‌ای مخفی شامل هزاران سلاح را در یک کشتی در دریای عرب پیدا کرده است که گمان می‌رود توسط ایران برای شورشیان حوثی یمن ارسال شده باشد.

آگهی

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت (۹ مه) اعلام کرد محموله‌ای مخفی شامل هزاران سلاح را در یک کشتی در دریای عرب پیدا کرده است که گمان می‌رود توسط ایران برای شورشیان حوثی یمن ارسال شده باشد.

این محموله شامل بیش از ۳ هزار قبضه اسلحه چینی کلاشنیکوف، صدها مسلسل سنگین، اسلحه‌های تک‌تیرانداز، ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، نارنجک‌انداز و تجهیزات قابل نصب روی سلاح بوده است.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که تحقیقات اولیه این نیرو نشان می‌دهد این شناور از سوی ایران آمده و قصد داشته است تحریم تسلیحاتی حوثی‌ها، وضع شده توسط سازمان ملل را دور بزند.

نیروی دریایی آمریکا گفته است رزم‌ناو آمریکایی مونتری هنگامی که در نوار شمالی دریای عرب در نزدیکی عمان و پاکستان در حال گشت‌زنی بود این محموله را در یک قایق سنتی سرگردان در دریا پیدا کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند پس از پیاده کردن افراد قایق، اسلحه‌ها را که در پلاستیک سبز پیچیده شده بودند در زیر عرشه یافته‌اند.

ناوگان ۵ مستقر در منطقه گفته است این محموله سلاح شبیه به تسلیحاتی است که پیش از این به مقصد حوثی‌ها ارسال شده بود. از سال ۲۰۱۶ به این سو ده‌ها محموله تسلیحاتی در دریای عرب و در نزدیکی خلیج عدن توقیف شده است.

توقیف کشتی‌های پر از سلاح که گمان می‌رود برای شورشیان یمن ارسال شده باشد در حالی صورت می‌گیرد که قدرت‌های جهانی در تلاش برای رسیدن به یک طرح آتش‌بس برای پایان دادن به جنگ در یمن هستند.

جنگ یمن در سپتامبر ۲۰۱۴ آغاز شد و بیش از ۷ سال است که میان شورشیان حوثی تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی تحت حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی ادامه دارد.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

نیروهای حوثی در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی صنعا، پایتخت را تصرف کردند. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان‌های غیردولتی، جنگ شش ساله یمن تاکنون ده‌ها هزار کشته و میلون‌ها آواره بر جا گذاشته و موجب قحطی گسترده در کشور شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مایک پمپئو: محموله‌ای دیگر از سلاح‌های ایرانی برای حوثی‌ها را توقیف کردیم

ناو آمریکایی قایق حامل قطعات موشک را به ظن ارتباط با ایران توقیف کرد

رویترز: راه جدید سپاه پاسداران برای کمک به حوثی های یمن