«بر اساس تحقیقات پنتاگون محموله سلاح کشف شده در دریای عرب متعلق به ایران است»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سلاح‌های توقیف شده روی عرشه رزم‌ناو آمریکایی مانتری
سلاح‌های توقیف شده روی عرشه رزم‌ناو آمریکایی مانتری   -   کپی رایت  AP Photo

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت (۹ مه) اعلام کرد محموله‌ای مخفی شامل هزاران سلاح را در یک کشتی در دریای عرب پیدا کرده است که گمان می‌رود توسط ایران برای شورشیان حوثی یمن ارسال شده باشد.

این محموله شامل بیش از ۳ هزار قبضه اسلحه چینی کلاشنیکوف، صدها مسلسل سنگین، اسلحه‌های تک‌تیرانداز، ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، نارنجک‌انداز و تجهیزات قابل نصب روی سلاح بوده است.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که تحقیقات اولیه این نیرو نشان می‌دهد این شناور از سوی ایران آمده و قصد داشته است تحریم تسلیحاتی حوثی‌ها، وضع شده توسط سازمان ملل را دور بزند.

نیروی دریایی آمریکا گفته است رزم‌ناو آمریکایی مونتری هنگامی که در نوار شمالی دریای عرب در نزدیکی عمان و پاکستان در حال گشت‌زنی بود این محموله را در یک قایق سنتی سرگردان در دریا پیدا کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند پس از پیاده کردن افراد قایق، اسلحه‌ها را که در پلاستیک سبز پیچیده شده بودند در زیر عرشه یافته‌اند.

ناوگان ۵ مستقر در منطقه گفته است این محموله سلاح شبیه به تسلیحاتی است که پیش از این به مقصد حوثی‌ها ارسال شده بود. از سال ۲۰۱۶ به این سو ده‌ها محموله تسلیحاتی در دریای عرب و در نزدیکی خلیج عدن توقیف شده است.

توقیف کشتی‌های پر از سلاح که گمان می‌رود برای شورشیان یمن ارسال شده باشد در حالی صورت می‌گیرد که قدرت‌های جهانی در تلاش برای رسیدن به یک طرح آتش‌بس برای پایان دادن به جنگ در یمن هستند.

جنگ یمن در سپتامبر ۲۰۱۴ آغاز شد و بیش از ۷ سال است که میان شورشیان حوثی تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی تحت حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی ادامه دارد.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

نیروهای حوثی در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی صنعا، پایتخت را تصرف کردند. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان‌های غیردولتی، جنگ شش ساله یمن تاکنون ده‌ها هزار کشته و میلون‌ها آواره بر جا گذاشته و موجب قحطی گسترده در کشور شده است.