رویترز: راه جدید سپاه پاسداران برای کمک به حوثی های یمن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رویترز: راه جدید سپاه پاسداران برای کمک به حوثی های یمن

خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی به نقل از منابع موثق ادعا کرده است که سپاه پاسداران مسیر تازه ای برای انتقال سلاح به حوثی ها در یمن پیدا کرده است. در ماه مارس منابع منطقه ای و غربی به رویترز گفته بودند که ناوگان ایران چه از راه سومالی و چه مستقیما از راه یمن، برای حوثی ها سلاح و مهمات ارسال می کند. مشاوران نظامی ایرانی هم ظاهرا از مسیر دریایی عازم یمن می شده اند اما با توجه به تعدد بازرسی های بین المللی در این مسیر و ریسک بالای این اقدام برای سپاه، تهران در طی شش ماه گذشته ترجیح داده مسیر دریایی تازه ای را امتحان کند.

طبق گزارش رویترز ایران برای حمایت از شیعیان حوثی یمن، ارتباطات آبی خود با کویت را بطور چشمگیری افزایش داده است. سپاه با استفاده از کشتی های کوچک تر از این مسیر آبی (واقع در شمال خلیج فارس) که نظارت کمتری بر آن اعمال می شده، برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کرده است. به این ترتیب که محموله های ارسالی در آبهای کویت و در مجاورت خطوط کشتیرانی بین المللی بمقصد نهایی بارگیری می شده اند.

بخشی از موشک ها، راکت ها و همچنین دارو و پول نقد از این راه و بوسیله کشتی های گذری به یمن قاچاق می شده است؛ بویژه آندسته از موشکهایی که تولید آنها در خاک یمن امکانپذیر نبوده است.

منابع تهیه این گزارش به رویترز یادآور شده اند که کشتی های ایرانی طی شش ماه گذشته تحرکات مشکوکی در آبهای کویت داشته اند و برای جلوگیری از شناسایی، پرچمهای خود را بدفعات در روز پایین می کشیده اند. منابع غربی می گویند کشتی ها از بنادر کوچکی در ایران بارگیری می شده اند که با کویت تنها صد مایل دریایی فاصله دارند.

مقامات حوثی پیش تر و در ماه مارس، هر گونه قاچاق سلاح از ایران به یمن را تکذیب کرده و اشاعه چنین شایعاتی را در راستای پوشش شکست عربستان ارزیابی کرده بودند. سپاه پاسداران ایران هم از ابراز نظر در مورد ارسال سلاح خودداری کرده و وزارت خارجه ایران هم در زمان تنظیم این گزارش رویترز، برای پاسخگویی در دسترس نبوده است.

از سوی دیگر مقامات کویتی هم ترجیح داده اند سکوت اختیار کنند. یکی از سخنگویان ناوگان نظامی آمریکا، مستقر در منطقه هم به رویترز گفته که اطلاعی در این مورد ندارد.

بحران داخلی یمن بیش از دو سال است که آغاز شده و در جریان آن شیعیان حوثی با نیروهای وفادار به ربه منصور هادی که از پشتیبانی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برخوردارند در جنگ بسر می برند. در جریان این درگیری های خونین و در نتیجه شیوع وبا بیش از ده هزار غیر نظامی کشته شده اند و قریب سیصد هزار نفر هم با بحران قطحی در این کشور سردر گریبانند.