اتحادیه اروپا برای حل بحران مهاجران در لامپدوزا بسیج می‌شود؛ رییس کمیسیون اروپا به ایتالیا می‌رود

هزاران مهاجر این هفته پس از عبور از دریای مدیترانه با قایق‌های کوچک وارد جزیره لامپدوزا ایتالیا شده‌اند
هزاران مهاجر این هفته پس از عبور از دریای مدیترانه با قایق‌های کوچک وارد جزیره لامپدوزا ایتالیا شده‌اند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن‌ درلاین، رییس کمیسیون اروپا قرار است روز یکشنبه از جزیره لامپدوزا، جایی که هزاران مهاجر این هفته به آنجا وارد شده‌اند، دیدار کند. او همچنین قرار است در این سفر، درباره تقسیم مسئولیت‌ها در اتحادیه اروپا صحبت‌های جدی‌ای را مطرح کند.

آگهی

این هفته هزاران مهاجر وارد جزیره کوچک ایتالیایی لامپدوزا شده‌اند. اتفاقی که واکنش مقامات اتحادیه اروپا را برانگیخته است. الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه دراین باره گفت: «وقت همبستگی با ایتالیا و همچنین بسیج اتحادیه اروپا فرا رسیده است.»

خانم بورن همچنین گفت که امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه قرار است در مورد این موضوع با جورجیا ملونی، رییس دولت ایتالیا صحبت کند. 

لامپدوزا در ۱۵۰ کیلومتری خط ساحلی تونس قرار دارد و یکی از اولین نقاط توقف مهاجرانی است که از دریای مدیترانه عبور می‌کنند و می‌خواهند به اروپا برسند. هر ساله در طول تابستان، ده‌ها هزار نفر با قایق‌های کوچک برای رسیدن به این مقصد و رفتن به اروپا به دریا می‌زنند. 

 گفته می‌شود خانم فن‌ درلاین به دعوت جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا به این سفر خواهد رفت. یک مقام ایتالیایی این دیدار را تایید کرد و گفت جزییات آن همچنان در حال نهایی شدن است. 

طبق آمار آژانس مهاجرت سازمان ملل، بین دوشنبه تا چهارشنبه، تقریبا ۸۵۰۰ نفر، یعنی تعدادی بیشتر از جمعیت لامپدوزا با ۱۹۹ قایق به این جزیره وارد شده‌اند. 

این در حالی است که مرکز پذیرش مهاجران در این جزیره برای کمتر از ۴۰۰ نفر برنامه ریزی شده است. در ۴۸ ساعت گذشته، این بحران تبدیل به موضوع دیپلماتیک مهم شده است. 

در واقع خانم ملونی از رییس کمیسیون اروپا دعوت کرده تا به این جزیره بیاید و وضعیت را از نزدیک ببیند. او همچنین از شارل میشل، رییس شورای اروپا هم درخواست کرد تا موضوع مهاجرت را در دستور کار نشست اتحادیه اروپا در ماه اکتبر قرار دهد. 

به دلیل نبودن مکان مناسب و کافی در مرکز پذیرش لامپدوزا، صدها نفر از مردم در خیابان‌ها خوابیده‌اند. در مجموع بیش از ۱۲۷ هزار مهاجر از ابتدای سال جاری میلادی در سواحل ایتالیا تخلیه شده‌اند که تقریبا دو برابر مدت مشابه سال ۲۰۲۲ است. 

کنفرانس تلفنی وزرای کشورهای اتحادیه اروپا درباره بحران لامپدوزا

جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه گفت که وزرای کشورهای فرانسه، آلمان و ایتالیا و برخی از نمایندگان اتحادیه اروپا در یک نشست تلفنی در روز شنبه درباره مسایل مربوط به مهاجران باهم گفتگو کردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه با عنوان «وظیفه همبستگی اروپا» از ایتالیا دفاع کرد.

با اینکه چند روز پیش، برلین به دلیل «فشار شدید مهاجران» و امتناع رم از اجرای توافقات اروپایی، پذیرش داوطلبانه پناهجویان از ایتالیا را به حالت تعلیق درآورده بود، اما نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان روز جمعه اعلام کرد: «آلمان تصمیم گرفته به پذیرش مهاجران و پناهندگانی که وارد ایتالیا می‌شوند، ادامه دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدها مهاجر وارد لامپدوزای ایتالیا شدند

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد