سومین سالگرد پناهجویان قربانی در آبهای اطراف لامپدوزا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سومین سالگرد پناهجویان قربانی در آبهای اطراف لامپدوزا

همزمان با سوم اکتبر وزیر کشور ایتالیا همراه با مقام های این کشور با شرکت در سومین سالگرد فاجعه غرق شدن کشتی حامل پناهجویان در آبهای اطراف جزیره لامپدوزا یاد قربانیان را گرامی داشتند. در این حادثه ۳۸۶ پناهجو که اغلب از کشورهای آفریقایی بودند، جان باختند.

از سال ۲۰۱۳ میلادی و زمان وقوع این حادثه تاکنون، این اولین بار است که مقام های رسمی ایتالیا در مراسم این روز مشارکت داشتند.

آنجلینو آلفانو، وزیر کشور ایتالیا ضمن شرکت در این مراسم گفت: «این اقدام به این معنا است که اروپا باید بیدار شود زیرا زمانی که خود را با کشوری بزرگ همچون ایتالیا متعهد می کنید و می گویید در زمینه بحران پناهجویان همکاری می کنید اما این مشارکت را اجرایی نمی کنید، عدم اطمینانی ایجاد می کنید که نشان دهنده آینده ای بد است.»

این مراسم در حالی برگزار شد که روز دوشنبه گارد ساحلی ایتالیا از نجات حدود ۵ هزار و ۶۵۰ پناهجو در ۴۰ قایق در آبهای اطراف این کشور خبر داد. به گفته مقام های این کشور این بالاترین رقم پناهجویان نجات یافته در یک روز طی سالهای اخیر بوده است.

به گزارش کمیساریای عالی پناهدگان سازمان ملل متحد در نتیجه جنگ و شرایط نامناسب زندگی بیش از ۶۵ میلیون مرد، زن و کودک آواره شده و به کشورهای دیگر پناه برده اند. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵ این سازمان یک نفر از هر ۱۱۳ نفر در دنیا پناهجو است و با توجه به وخامت اوضاع جنگ در خاورمیانه طی سالجاری پیش بینی می شود این رقم افزایش یافته باشد.