امیرعبداللهیان: ابتکاری از سوی سلطان عمان برای رفع تحریم‌ها روی میز است

دیدار امیرعبداللهیان با رییس جمهور لبنان
دیدار امیرعبداللهیان با رییس جمهور لبنان Copyright IRNA
Copyright IRNA
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که هفته گذشته به سوریه و سپس لبنان سفر کرده بود، عصر جمعه (۱۰ شهریور) در کنفرانس مطبوعاتی خود در شهر بیروت، از درجریان بودن مذاکرات پیرامون ابتکار سلطان عمان برای رفع تحریم‌ها سخن گفت.

آگهی

آقای امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر طرح قطر و عمان برای تفاهم ایران و آمریکا و نقش آن در برجام گفت: «در خصوص توافق هسته‌ای ما همواره در مسیر دیپلماسی قرار داریم. طبعا انجام درست توافق غیرمستقیم ایران و آمریکا برای آزادسازی دارایی‌های ایران و تبادل زندانیان، تاثیر مثبت برای گفتگوهای رفع تحریم‌ها خواهد داشت. تهران از اراده سیاسی لازم برای رسیدن به نقطه توافق و بازگشت همه طرف‌ها برخوردار است.»

این سخنان درحالی بیان شده که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا بارها تاکید کرده است که آزادی زندانیان آمریکایی هیچ ربطی به به مذاکرات هسته‌ای ندارد. وی در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز پنجشنبه ۱۰ اوت نیز گفته بود حتی در صورت آزادی زندانیان «ایران به هر شکل از هیچ‌گونه تخفیف تحریمی برخوردار نخواهد شد» و آمریکا «به اعمال تمامی تحریم‌های خود» ادامه خواهد داد. 

حسین امیرعبداللهیان درباره به‌کارگیری دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها گفت: «در خصوص به‌کارگیری دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها، اکنون ابتکاری از سوی سلطان عمان روی میز است و در این چارچوب و این ابتکار گفتگوها در جریان است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز گذشته با حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کرده بود، درمورد مراودات با این گروه نیز گفت: «این که حزب‌الله در مراوداتش چگونه عمل کند به مسئولین حزب‌الله مربوط می‌شود. همه در منطقه و جهان می‌دانند که حزب‌الله در مبارزه با داعش سهم بزرگی داشت. جهانیان می‌دانند که مقاومت سهم عظیمی را در مقابله با تجاوزات صهیونیست‌ها ایفا کرده و ادامه می‌دهد. امروز حزب‌الله در قلب مقاومت در منطقه در مبارزه با صهیونیست و تروریست از برترین جایگاه برخوردار است. ما باور داریم که اگر حزب‌الله حضور فعال در مبارزه با داعش نداشت، منطقه ما امروز شکل دیگری داشت.»

این بخش از سخنان امیرعبداللهیان نیز در حالی بیان شده که پنجشنبه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت نیروهای حافظ صلح این سازمان (یونیفل) را در لبنان تمدید کرد. 

شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای مبنی بر تمدید ماموریت این نیروها به مدت یک سال دیگر، از ارتش لبنان و حزب‌الله خواست تا مانع از حرکت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل نشوند و آزادی آنها را برای عملیات گشت‌زنی تضمین کنند.

آقای امیرعبداللهیان در مورد تاثیر عادی‌سازی روابط ایران و عربستان بر شرایط لبنان نیز گفت: «ما معتقدیم گفتگوها و روابط ایران و عربستان، آثار مثبتی بر منطقه از جمله لبنان در پی داشته است. هرگونه تصمیم در خصوص انتخاب رئیس جمهور به رهبران لبنان باز می‌گردد.»

حسین امیرعبداللهیان پس از سفر به سوریه و لبنان و گفتگو با مقامات دو کشور، درنهایت بامداد شنبه بیروت را به مقصد تهران ترک کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: درخواست امیرعبداللهیان برای سفر به واشنگتن را رد کردیم

فعالیت‌های سازمان ملل در بزرگترین اردوگاه پناهندگان فلسطینی در لبنان به حالت تعلیق در آمد

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد