فعالیت‌های سازمان ملل در بزرگترین اردوگاه پناهندگان فلسطینی در لبنان به حالت تعلیق در آمد

کمپ آوارگان فلسطینی عین الحلوه در جنوب لبنان
کمپ آوارگان فلسطینی عین الحلوه در جنوب لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد که در اعتراض به حضور افراد مسلح در تاسیسات متعلق به این نهاد از جمله مدارس، تمامی فعالیت‌های خود را در بزرگترین اردوگاه پناهندگان فلسطینی در لبنان از روز جمعه به حالت تعلیق درمی‌آورد.

آگهی

آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک موسوم به «انروا» (UNRWA) می‌گوید که این تصمیم از ظهر جمعه در اردوگاه بزرگ آوارگان «عین الحلوه» در نزدیکی شهر بندری صیدا در جنوب لبنان اجرا شده است.

اردوگاه «عین الحلوه» بیش از ۵۰ هزار نفر را در خود جای داده و بزرگترین اردوگاه از ۱۲ اردوگاه آوارگان فلسطینی در لبنان است.

دلیل این تصمیم آژانس، درگیری‌های هفته‌های اخیر گروه فتح نزدیک به محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطین و گروه‌های شبه‌نظامی اسلامی الشام و شباب المسلم بوده است و «انروا» تاکید دارد که تداوم این درگیری‌ها، کار امدادرسانی به آوارگان را بسیار دشوار و پیچیده کرده است.

در این درگیری‌ها که از ۳۰ ژوئيه آغاز شده، جنبش فتح رقبای خود را به تیراندازی و مجروح کردن یک مقام ارشد نظامی متهم کرده است. 

به گفته مقام‌های «انروا» در این درگیری‌ها دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند و میلیون‌ها دلار هم به اردوگاه پناهندگان «عین الحلوه» خسارت وارد شده است. 

در داخل اردوگاه‌های آوارگان، امنیت عموما توسط جناح‌های فلسطینی تامین می‌شود؛ اما این گروه‌ها بعضا با یکدیگر درگیر می‌شوند و همین موضوع سبب شده تا نیروهای امنیتی لبنان در مسائل مربوط به درون اردوگاه دخالت نکنند. 

«انروا» در بیانیه روز جمعه خود گفت که جنگجویان مسلح همچنان در داخل اردوگاه از جمله درون مدارس حضور دارند. 

این سازمان بار دیگر از بازیگران مسلح خواست که فورا اردوگاه مهاجران فلسطینی را تخلیه کنند تا زمینه برای تامین کمک‌های ضروری به پناهندگان فراهم شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این نهاد زیر مجموعه سازمان ملل در این بیانیه همچنین افزود: «با توجه به بروز چنین حرکات و اقداماتی، بعید است که در آغاز سال تحصیلی جدید مدارس برای ۳ هزار و ۲۰۰ کودک حاضر در این اردوگاه بزرگ در دسترس باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیرعبداللهیان: ابتکاری از سوی سلطان عمان برای رفع تحریم‌ها روی میز است

حمله کماندوهای اسرائیلی به اردوگاه آوارگان فلسطین ۵ کشته بر جای گذاشت

حمله ارتش اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی چندین کشته برجای گذاشت