پاداش نقدی در چین به عروس‌های زیر ۲۵ سال؛ زود ازدواج کنید تا هزار یوان جایزه بگیرید

روز ولنتاین چینی
روز ولنتاین چینی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهری در چین به زوج‌هایی که در آن عروس ۲۵ ساله یا کمتر باشد، «پاداش» هزار یوانی (۱۳۷ دلاری) می‌دهد. این پاداش، آخرین اقدام برای تشویق جوانان به ازدواج و بچه‌دار شدن در چین است. این کشور با مشکلات و نگرانی‌های فزاینده در مورد کاهش نرخ زاد و ولد رو‌به‌رو است.

آگهی

این خبر هفته گذشته از سوی مقامات شهر چانگشان در یک حساب رسمی در وی‌چت اعلام شد. در این پیام آمده است که هدف از اعطای این جایزه، ترویج «ازدواج متناسب با سن و فرزندآوری» برای اولین ازدواج است. 

علاوه بر این، مجموعه‌ای از یارانه‌های مراقبت از کودک، باروری و تحصیل برای زوج‌هایی که دارای فرزند هستند هم شامل این بسته تشویقی می‌شود. 

جمعیت چین در سال گذشته برای اولین بار در شش دهه گذشته کاهش یافت و سرعت پیری جمعیت هم مساله‌ساز شده است. از این رو، مقامات این کشور مجوعه‌ای از اقدامات برای افزایش نرخ زاد و ولد از جمله مشوق‌های مالی و بهبود تسهیلات مراقبت از کودکان را در نظر گرفته‌اند.

محدودیت سنی قانونی چین برای ازدواج، حداقل ۲۲ سال برای مردان و ۲۰ سال برای زنان است. اما تعداد ازدواج‌ها در چین هم رو به کاهش است. از طرفی به دلیل سیاست‌های رسمی که بچه‌دار شدن را برای زنان مجرد دشوارتر می‌کند، میزان نرخ زاد و ولد کاهش یافته است. 

براساس داده‌های دولتی منتشر شده در ماه ژوئن، نرخ ازدواج در سال ۲۰۲۲ میلادی با ۶.۸ میلیون نفر، پایین‌ترین رقم از سال ۱۹۸۶ تاکنون بوده است. این در حالی است که سال گذشته هم ۸۰۰ هزار ازدواج کمتر از سال ۲۰۲۱ ثبت شده است. 

رسانه‌های دولتی گزارش داده‌اند که نرخ باروری در چین که در حال حاضر یکی از پایین‌ترین نرخ‌های باروری در جهان را دارد، در سال ۲۰۲۲ به پایین‌ترین سطح یعنی ۱.۵۹ کاهش یافته است. 

هزینه‌های بالای مراقبت از کودک و اجبار برای ترک کار، بسیاری از زنان را از داشتن فرزند بیشتر یا به طور کلی داشتن فرزند منصرف کرده است و تبعیض جنسیتی و کلیشه‌های سنتی درباره ضرورت مراقبت زنان از فرزندانشان نیز هنوز در سراسر این کشور رواج دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اعتماد پایین مصرف کننده و نگرانی‌های فزاینده در مورد سلامت اقتصاد چین هم از عوامل کلیدی است که توسط جوانان چینی برای عدم تمایل به ازدواج و بچه‌دار شدن ذکر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«شرط ازدواج» در یکی از شهرهای چین برای برخورداری از مزایای زایمان حذف می‌شود

نخست وزیر ژاپن: زمان مقابله با کاهش جمعیت «یا الان یا هیچ وقت»

نگرانی پکن از کاهش جمعیت؛ چینی ها اکنون می توانند سه فرزند داشته باشند