Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جمعیت چین برای اولین بار در ۶۰ سال اخیر کاهش یافت

مردی با یک کودک که از جلوی تزئینات سال نو قمری که در خیابان خرید عابر پیاده کیانمن عبور می‌کنند، سه شنبه، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳
مردی با یک کودک که از جلوی تزئینات سال نو قمری که در خیابان خرید عابر پیاده کیانمن عبور می‌کنند، سه شنبه، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمارهای رسمی کشور چین نشان می‌دهد جمعیت این کشور برای اولین بار در ۶۰ سال اخیر کاهش یافته است و حالا پرجمعیت‌ترین کشور جهان با بحران جمعیتی روبه‌رو است.

آگهی

آمارهای رسمی کشور چین نشان می‌دهد جمعیت این کشور برای اولین بار در ۶۰ سال اخیر کاهش یافته است و حالا پرجمعیت‌ترین کشور جهان با بحران جمعیتی روبه‌رو است.

سن نیروی کار در این کشور ۱.۴ میلیاردی افزایش و نرخ زاد و ولد در پایین‌ترین حد خود قرار گرفته است. به گفته تحلیلگران و کارشناسان این کاهش سریع است. آن‌ها هشدار داده‌اند که این موضوع می‌تواند مانع رشد اقتصادی چین شود و همچنین می‌تواند خزانه‌های دولتی این کشور را تحت فشار قرار بدهد.

اداره ملی آمار پکن (NBS) روز سه شنبه گزارش داد که جمعیت در پایان سال ۲۰۲۲ حدود یک میلیارد و چهارصد و یازده میلیون و هفتصد و پنجاه هزار نفر بود که نسبت به پایان سال گذشته هشتصد و پنجاه هزار نفر کاهش داشته است.

تعداد تولدها ۹ میلیون و ۵۶۰ هزار نفر بوده است، در حالی که تعداد مرگ و میرها ۱۰ میلیون و ۴۱۰ هزار نفر بود.

آخرین بار سال ۱۹۶۰ میلادی بود که جمعیت چین کاهش یافت. آن زمان کشور به دلیل سیاست‌های فاجعه بار کشاورزی مائوتسه تونگ معروف به جهش بزرگ به جلو با بدترین قحطی در تاریخ مدرن خود دست و پنجه نرم می‌کرد و همین امر موجب کاهش ناگهانی جمعیت کشور چین شد.

کشور چین در حالی با کاهش نرخ زاد و ولد روبه‌رو است که این کشور در سال ۲۰۱۶ به سیاست‌ سختگیرانه تک فرزندی که از سال ۱۹۸۰ به دلیل ترس از افزایش جمعیت تحمیل شده به اجرا گذاشته بود پایان داد و در سال ۲۰۲۱ شروع به اجازه دادن به زوج‌ها برای داشتن سه فرزند کرده بود اما هیچ یک از این سیاست‌ها نتوانست نمودار کاهش جمعیت چین را معکوس کند. بسیاری افزایش هزینه‌های زندگی، افزایش فزاینده زنان شاغل و علاقه آن‌ها به تحصیلات در درجات عالی را به عنوان عامل کاهش رشد جمعیت می‌دانند.

شیوجیان پنگ، محقق دانشگاه ویکتوریا استرالیا در مصاحبه‌ای در این‌باره می‌گوید: « چینی‌ها به دلیل چند دهه سیاست تک فرزندی به خانواده‌های کوچک عادت کرده‌اند. دولت چین باید سیاست‌های مؤثری برای تشویق فرزند آوری پیش گیرد در غیر این صورت نرخ باروری حتی پایین‌تر از این خواهد رفت.»

با کاهش رشد جمعیت در چین بسیاری از مقامات محلی اقداماتی را برای تشویق زوج ها به بچه دار شدن آغاز کرده‌اند.

به عنوان مثال، کلان شهر جنوبی شنژن، اکنون پاداش تولد و کمک هزینه تا زمانی که کودک سه ساله شود، ارائه می‌دهد. در این کلان شهر زوجی‌هایی که اولین فرزند خود را به دنیا می آورند، به طور خودکار ۳۰۰۰ یوان (۴۴۴ دلار) دریافت می کنند که این مبلغ برای سومین نوزاد به ۱۰ هزار یوان افزایش می‌یابد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در شرق چین نیز شهر جینان از اول ژانویه برای زوج هایی با دو فرزند، کمک هزینه ماهیانه ۶۰۰ یوان پرداخت می‌کند.

هی یافو، جمعیت شناس مستقل چینی با اشاره به کاهش تعداد زنان در سنین باروری در این‌باره گفت: «بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ جمعیت زنانی که قدرت باروری دارند به میزان پنج میلیون نفر در سال کاهش یافته است و این باعث پیری جمعیت کشور است.»

پنگ ادامه داد: «کاهش و پیری جمعیت یک نگرانی مهم برای چین خواهد بود و این مسئله تاثیر عمیقی بر اقتصاد چین از حالا تا سال ۲۱۰۰ خواهد داشت.» 

آمارهای رسمی کشور چین نشان می‌دهد که جمعیت این کشور برای اولین بار در ۶۰ سال اخیر کاهش یافته است و حالا پرجمعیت‌ترین کشور جهان با بحران جمعیتی روبه‌رو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد