Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نگرانی پکن از کاهش جمعیت؛ چینی ها اکنون می توانند سه فرزند داشته باشند

Adults and children ride pedal cycles at a public park in Beijing, Saturday, Aug. 21, 2021.
Adults and children ride pedal cycles at a public park in Beijing, Saturday, Aug. 21, 2021. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین از دهه ۸۰ میلادی خانواده‌ها را مجبور کرد تا تنها یک فرزند داشته باشند. این قوانین نخستین بار در سال ۲۰۱۵ تسهیل شد و خانواده‌ها اجازه پیداکردند دو فرزند داشته باشند اما این سیاست کمک چندانی به افزایش جمعیت نکرد و اکنون چین اجازه داشتن ۳ فرزند را صادر کرده است.

آگهی

بر اساس سیاست جدید چین، پکن به زوج‌های چینی اجازه می دهد تا بطور قانونی ۳ فرزند داشته باشند. چین اعلام کرده است که این سیاست جدید برای جلوگیری از بحران جمعیتی این کشور گرفته شده است. مقامات پکن امیدوارند که این سیاست جدید شکوفایی اقتصادی و نفوذ جهانی چین را افزایش دهد.

قانونگذاران روز جمعه قانون تنظیم جمعیت و خانواده را بعنوان بخشی از چندین دهه تلاش حزب کمونیست حاکم برای تعیین تعداد افراد خانواده‌ها اصلاح کردند. این اصلاح تنها شش سال پس از آخرین تغییر صورت می‌گیرد.

چین از دهه ۸۰ میلادی خانواده‌ها را مجبور کرد تا یک فرزند داشته باشند، سیاستی که با تهدید به جریمه یا از دست دادن شغل اعمال می شد و منجر به سوء استفاده‌های گوناگون از جمله سقط جنین اجباری می شد. ترجیح خانواده‌ها برای داشتن فرزند پسر باعث می شد تا والدین، جنین‌های دختر را سقط کنند، اقدامی که باعث عدم تعادل گسترده در نسبت جنسی جمعیت شد. چین تا چند سال گذشته سیاست تک فرزندی خود را بعنوان سیاستی موفق معرفی می کرد که مانع افزایش ۴۰۰ میلیونی جمعیت این کشور شده است.

این قوانین نخستین بار در سال ۲۰۱۵ تسهیل شد و خانواده‌ها اجازه پیداکردند دو فرزند داشته باشند زیرا مقامات به پیامدهای خطرناک کاهش نرخ باروری اذعان کردند. ترس چین این است که کشور قبل از ثروتمند شدن، دچار پیری شود.

تعداد افراد در سن کار در چین طی یک دهه گذشته کاهش یافته و در مقابل به تعداد سالمندان افزوده شده است. آمارها نشان می دهد که در سال گذشته ۱۲ میلیون نوزاد در چین متولد شده‌اند که نسبت به تولد ۱۴.۶ میلیون نوزاد در سال ۲۰۱۸، میزان موالید ۱۸ درصد کاهش داشته است.

چینی‌های بالای ۶۰ سال تعدادشان ۲۶۴ میلیون نفر است که ۱۸.۷ درصد جمعیت کشور را در سال ۲۰۲۰ تشکیل می دادند که ۵.۴۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۰ است. همچنین جمعیت در سن کار طی یک دهه گذشته از ۷۰.۱ درصر به ۶۳.۳ درصد کاهش یافته است.

تغییر قانون از تک فرزندی به دو فرزندی به افزایش موقت زایمان در چین انجامید اما این تغییر زودگذر بود و تعداد زایمان ها همچنان رو به کاهش گذاشت.

اکنون کنگره ملی خلق سیاست های جدیدی را در زمینه کمک‌های مالی،‌ مالیاتی، تحصیل برای زنان و خانواده‌ها در نظر گرفته است تا آنها را تشویق به فرزند آوری کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاداش نقدی در چین به عروس‌های زیر ۲۵ سال؛ زود ازدواج کنید تا هزار یوان جایزه بگیرید

تنش دی‍پلماتیک چین و لیتوانی بر سر تایوان؛ چین سفیرش را فراخواند

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد