اعتراف به شکست سیاست فرزندآوری؛ جمعیت چین در مسیر کاهش قرار گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خانواده چینی
خانواده چینی   -  Copyright  AP Photo

وزارت بهداشت چین اعلام کرد که علیرغم پایان سیاست تک فرزندی با هدف تشویق فرزندآوری در پرجمعیت ترین کشور جهان، جمعیت این کشور تا سال ۲۰۲۵ روندی نزولی خواهد داشت. 

بر پایه گزارش این وزارتخانه که روز دوشنبه منتشر شد، نرخ رشد جمعیت چین به میزان قابل توجهی کاهش یافته و در سال ۲۰۲۱ به پایین‌ترین حد تاریخی خود رسیده است. این نرخ طی چهاردهمین برنامه پنج ساله توسعه چین (۲۰۲۵-۲۰۲۱) منفی خواهد شد.

چین در سال‌های اخیر فشار اعمال سیاست کنترل موالید خود را کاهش داده و از سال ۲۰۱۶ نیز به زوج‌ها اجازه داد تا دو فرزند داشته باشند و از سال گذشته میلادی نیز داشتن سه فرزند را نیز مجاز کرد. 

اما این سیاست‌ها به دلیل نگرانی زوج‌ها از افزایش هزینه‌های زندگی، مسکن و به ویژه تحصیل کودکان موجب رونق فرزندآوری نشده است.

بر همین اساس، وزارت بهداشت چین روز دوشنبه اعلام کرد که ضمن اصلاح سیاست کمک‌های دوره بارداری برای تشویق زاد و ولد، کاهش فشار مالی بر زوج‌ها را از طریق اعطای کمک هزینه مسکن، آموزش و معافیت‌های مالیاتی دنبال خواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

بر اساس داده‌های رسمی، چین در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۰.۶۲ میلیون تولد را ثبت کرد که کمترین میزان از سال ۱۹۷۸ به شمار می‌رود. 

حکومت چین بر این باور است که یک بحران جمعیتی که منجر به آغاز روند پرسرعت پیری نیروی کار این کشور شده، چشم‌انداز رشد و توسعه اقتصادی این کشور را با چالش مواجه کرده است.