Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراف به شکست سیاست فرزندآوری؛ جمعیت چین در مسیر کاهش قرار گرفت

خانواده چینی
خانواده چینی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سیاست‌ تشویق فرزندآوری در چین به دلیل نگرانی زوج‌ها از افزایش هزینه‌های زندگی، مسکن و به ویژه تحصیل کودکان موجب رونق فرزندآوری نشده است.

آگهی

وزارت بهداشت چین اعلام کرد که علیرغم پایان سیاست تک فرزندی با هدف تشویق فرزندآوری در پرجمعیت ترین کشور جهان، جمعیت این کشور تا سال ۲۰۲۵ روندی نزولی خواهد داشت. 

بر پایه گزارش این وزارتخانه که روز دوشنبه منتشر شد، نرخ رشد جمعیت چین به میزان قابل توجهی کاهش یافته و در سال ۲۰۲۱ به پایین‌ترین حد تاریخی خود رسیده است. این نرخ طی چهاردهمین برنامه پنج ساله توسعه چین (۲۰۲۵-۲۰۲۱) منفی خواهد شد.

چین در سال‌های اخیر فشار اعمال سیاست کنترل موالید خود را کاهش داده و از سال ۲۰۱۶ نیز به زوج‌ها اجازه داد تا دو فرزند داشته باشند و از سال گذشته میلادی نیز داشتن سه فرزند را نیز مجاز کرد. 

اما این سیاست‌ها به دلیل نگرانی زوج‌ها از افزایش هزینه‌های زندگی، مسکن و به ویژه تحصیل کودکان موجب رونق فرزندآوری نشده است.

بر همین اساس، وزارت بهداشت چین روز دوشنبه اعلام کرد که ضمن اصلاح سیاست کمک‌های دوره بارداری برای تشویق زاد و ولد، کاهش فشار مالی بر زوج‌ها را از طریق اعطای کمک هزینه مسکن، آموزش و معافیت‌های مالیاتی دنبال خواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

بر اساس داده‌های رسمی، چین در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۰.۶۲ میلیون تولد را ثبت کرد که کمترین میزان از سال ۱۹۷۸ به شمار می‌رود. 

حکومت چین بر این باور است که یک بحران جمعیتی که منجر به آغاز روند پرسرعت پیری نیروی کار این کشور شده، چشم‌انداز رشد و توسعه اقتصادی این کشور را با چالش مواجه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمعیت جهان از مرز ۸ میلیارد نفر گذشت

افزایش انجماد تخمک در میان زنان کره جنوبی در پی افزایش هزینه‌های فرزندآوری

اکثر موارد فرزندخواندگی در سوئد از کدام کشورها هستند و جنجال کنونی بر سر چیست؟