Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دولت فرانسه پوشیدن «عبا» توسط دانش‌آموزان دختر در مدارس را ممنوع می‌کند

گابریل آتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه
گابریل آتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر آموزش و پرورش فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که دانش‌آموزان دختر از پوشیدن عبا (ردای تمام قد گشادی که برخی زنان مسلمان از آن استفاده می‌کنند) در مدارس دولتی این کشور منع خواهند شد. به گفته او، این قانون به محض شروع سال تحصیلی جدید در چهارم سپتامبر اعمال خواهد شد.

آگهی

در فرانسه به دلیل آنچه نقض قوانین سکولار خوانده شده، حضور در مدارس و نهادهای دولتی با نشانه‌های مذهبی ممنوع است و داشتن حجاب هم بر اساس همین قانون از سال ۲۰۰۴ میلادی در مدارس دولتی ممنوع است. 

در آخرین تصمیم‌گیری برای منع استفاده از نشانه‌های مذهبی در این اماکن، گابریل آتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه از ممنوعیت پوشیدن عبا در مدارس خبر داد.

او عصر یکشنبه در جریان یک گفتگوی تلویزیونی در کشورش گفت: «وقتی وارد کلاس می‌شوید، نباید بتوانید مذهب دانش‌آموزان را فقط با نگاه کردن به آنها تشخیص دهید. من تصمیم گرفته‌ام که دیگر عبا در مدارس پوشیده نشود.»

این اعلامیه، اولین تصمیم سیاسی مهم آقای آتال است. این وزیر ۳۴ ساله، تابستان امسال در مقام وزیر آموزش فرانسه منصوب شده است. 

این خبر پس از ماه‌ها بحث و گفتگو بر سر پوشیدن عبا در مدارس فرانسه اعلام می‌شود؛ آنهم در حالی که استفاده از آن به طور فزاینده‌ای در مدارس فرانسه رایج شده و حتی منجر به ایجاد یک شکاف سیاسی در این کشور شده است. 

احزاب دست راستی بر ممنوعیت آن تاکید دارند، در حالی که سیاستمداران چپ‌گرا نگران حقوق زنان و دختران مسلمان هستند. 

گابریل آتال در ادامه این مصاحبه افزود که با پایان تعطیلات تابستانی و قبل از باز شدن مدارس، قوانین شفافی در این باره و در سطح ملی ارائه خواهد کرد.

با این حال «سی‌اف‌سی‌ام»، یک نهاد ملی که بسیاری از انجمن‌های مسلمان را در فرانسه نمایندگی می‌کند، می‌گوید که لباس‌ها به تنهایی «نشانه مذهبی» نیستند.

دولت فرانسه پیش از این در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز پوشیدن روبنده‌ای که تمام صورت را در انظار عمومی می‌پوشاند ممنوع کرد که خشم پنج میلیون مسلمان این کشور را برانگیخت. 

فرانسه از قرن نوزدهم مقررات سختگیرانه‌ای برای ممنوعیت استفاده از نشانه‌های مذهبی در مدارس، از جمله نمادهای مسیحی مانند صلیب‌ را در تلاش برای مهار هرگونه نفوذ کاتولیک‌ها در آموزش عمومی به اجرا گذاشته است. 

این کشور طی سال‌ها این قانون را به‌روزرسانی کرده تا جمعیت در حال تغییر خود را با شرایط وفق دهد. پیش از این استفاده از روسری مسلمانان و کیپای یهودیان ممنوع بود و حالا پوشیدن عبا نیز ممنوع خواهد شد.

به کانال یورونیوز فارسی بپیوندید

بحث بر سر ممنوعیت استفاده از نمادهای اسلامی از زمانی شدت گرفت که در سال ۲۰۲۰ در مدرسه‌ای در حومه پاریس، یک پناهنده چچنی، معلمی به نام ساموئل پتی را که کاریکاتورهایی از محمد پیامبر مسلمانان به دانش‌آموزان نشان داده بود،  سر برید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفاع امانوئل ماکرون از ممنوعیت عبا در مدارس فرانسه؛ مقاومت ۶۷ دانش‌آموز در مقابل تصمیم دولت

اوکراین فعالیت سازمان‌های مذهبی وابسته به مسکو را محدود می‌کند

تخریب مساجد و سانسور متون؛ چین چگونه مسلمانان را در سین‌کیانگ سرکوب می کند؟