Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کودتا در نیجر؛ حکومت نظامیان سفیر فرانسه را اخراج کرد

کودتای نیجر
کودتای نیجر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حکومت نیجر که در کودتای ۲۶ ژوئيه قدرت را به دست گرفت، روز جمعه اعلام کرد که به سیلوین ایته (سفیر فرانسه) دستور داده است ظرف ۴۸ ساعت کشور را ترک کند.

آگهی

این اقدام کودتاگران در حالی انجام می‌شود که روابط بین این کشور واقع در غرب آفریقا و حاکم استعماری پیشینش، وخیم‌تر شده است. 

مانند آنچه پیش از این در جریان کودتای کشورهای همسایه یعنی بورکینافاسو و مالی دیده شده بود، کودتای نیجر نیز در بحبوحه افزایش احساسات ضد فرانسوی در این کشور روی داد و برخی از مردم محلی، این کشور اروپایی را به مداخله در امور خود متهم کردند.

وزارت خارجه منصوب شده از سوی حکومت نظامی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم برای اخراج سفیر، پاسخی به اقدامات دولت فرانسه است که همواره «در تضاد با منافع نیجر» بوده است. 

وزارت خارجه فرانسه به این اقدام حکومت کودتا واکنشی نشان نداده است. 

در فضای مجازی نیز اگرچه ادعاهایی به نقل از مقامات حکومت کودتا منتشر شده مبنی بر اینکه، نیجر در دستورالعملی مشابه از سفرای ایالات متحده و آلمان خواسته است هرچه سریع‌تر این کشور را ترک کنند، اما وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که وزارت خارجه نیجر این ادعاها را رد کرده است. 

در بیانیه منتشر شده از سوی واشنگتن آمده است: «هیچ درخواستی مبنی بر ترک سفیر از نیجر به دولت آمریکا ارائه نشده است.» 

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک منبع در حکومت نظامی و یک منبع امنیتی در نیجر گزارش داد که درخواست برای ترک کشور، فقط برای سفیر فرانسه ارسال شده است. 

این کودتا، روابط دیرینه نیجر با فرانسه را بحرانی‌تر از قبل کرده و به تردیدها در خصوص آینده تلاش‌های مشترک نظامی دو طرف برای مبارزه با شورشیان اسلام‌گرا در این کشور دامن زده است. 

بعد از وقوع این کودتا، فرانسه خواستار بازگرداندن محمد بازوم، رئيس جمهوری این کشور شد که از قدرت برکنار شده است. پاریس همچنین تاکید کرد از تلاش‌های بلوک منطقه‌ای غرب آفریقا برای سرنگونی کودتا حمایت خواهد کرد. 

الیزه همچنین تصمیم حکومت نظامی نیجر در اوایل ماه اوت مبنی بر لغو مجموعه‌ای از قراردادهای نظامی با فرانسه را به رسمیت نشناخت و گفت که این توافقنامه‌ها با مقامات قانونی نیجر امضا شده است.

وخامت روابط نیجر و فرانسه بازتاب تحولات پس از کودتا در مالی و بورکینافاسو است که آنجا هم نیروهای فرانسوی از کشور بیرون انداخته شدند و روابط طولانی مدت طرفین قطع شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیجر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اورانیوم در جهان است و به عنوان پایگاهی برای نیروهای فرانسوی، آمریکایی و سایر نیروهای خارجی که به مبارزه با گروه‌های شبه‌نظامی اسلامگرا در منطقه کمک می‌کنند، اهمیت استراتژیک دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابراز علاقه رئيسی برای همکاری اقتصادی با کودتاگران نیجر

دستور رهبران کودتا به پلیس نیجر: سفیر فرانسه را اخراج کنید

اهدای کمک‌های بشر دوستانه فرانسه به منطقه قره‌ باغ کوهستانی؛ آذربایجان مانع شد