Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دستور رهبران کودتا به پلیس نیجر: سفیر فرانسه را اخراج کنید

سفارت فرانسه در نیامی، پایتخت نیجر
سفارت فرانسه در نیامی، پایتخت نیجر Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران کودتای نظامی در نیجر روز پنجشنبه اعلام کردند که به پلیس این کشور دستور داده‌اند تا سفیر فرانسه را اخراج کند.

آگهی

پاریس پیش از این ضرب الاجل تعیین‌شده از سوی حکومت نظامی نیجر برای خروج سفیر فرانسه از نیامی، پایتخت نیجر را نادیده گرفته بود. دولت فرانسه تاکید می‌کند که کودتاچیان نیجر مشروعیت لازم برای اتخاذ چنین تصمیمی را ندارند. 

در نامه‌ای که وزارت خارجه نیجر برای مقام‌های فرانسه فرستاده آمده است که از نظر نیامی سفیر فرانسه دیگر از امتیازها و مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیست. حکومت نظامی نیجر همچنین از لغو کارت‌های دیپلماتیک و روادید سفیر فرانسه و اعضای خانواده‌اش سخن گفته است.

ضرب الاجل ۴۸ ساعته رهبران کودتای نظامی نیجر به سفیر فرانسه برای ترک خاک این کشور یکشنبه شب به پایان رسید. بنا به گزارش‌ها سفیر فرانسه همچنان در سفارت این کشور در نیامی به سر می‌برد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه در جریان سخنرانی خود در نشست سفرای کشورش از عملکرد سیلون ایته، سفیر فرانسه در نیامی تجلیل کرده بود. 

سخنگوی ستاد فرماندهی نیروهای مسلح فرانسه هشدار داده است که نیروهای مسلح این کشور آماده واکنش به «تنش آفرینی» و «ضربه به پایگاه‌های نظامی و دیپلماتیک» فرانسه در نیجر هستند. وی افزود که تدابیر لازم برای حفاظت از این اماکن اتخاذ شده است.

پاریس همچنان دولت محمد بازوم، رئیس‌جمهوری برکنارشده نیجر را به عنوان حکومت مشروع در این کشور به رسمیت می‌شناسد. در مقابل رهبران کودتا در نیجر شماری از توافق‌های نظامی این کشور با فرانسه را تقبیح کرده‌اند. 

حدود ۱۵۰۰ سرباز فرانسوی در چهارچوب این توافق‌ها در نیجر مستقر هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«توافق تامین اورانیوم میان تهران و کودتاگران نیجر»؛ نیامی همکاری نظامی را با آمریکا لغو کرد

پیشروی اوکراین با نفوذ در «خط اول» دفاعی روسیه

کودتا در نیجر؛ حکومت نظامیان سفیر فرانسه را اخراج کرد