وزیر امور خارجه آمریکا: رویکرد دولت بایدن در قبال ایران تغییر نکرده است

بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت که رویکرد کلی دولت بایدن در قبال ایران پس از توافق بر سر آمریکایی‌های بازداشت شده در ایران تغییر نکرده است و واشنگتن استراتژی بازدارندگی، فشار و دیپلماسی را دنبال خواهد کرد.

آگهی

وی در یک نشست خبری گفت که با خانواده برخی از بازداشت شدگانی که از زندان به حصر خانگی منتقل شده‌اند صحبت کرده است.

 ایران هفته گذشته اعلام کرد به پیش توافقی با ایالات متحده دست یافته است که در نهایت پنج آمریکایی بازداشت شده در ایران و شماری از ایرانیان زندانی در ایالات متحده آزاد خواهند شد. این توافق همچنین طبق گفته ایران به آزاد شدن دارایی‌های مسدود شده این کشور در کره جنوبی منجر می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته گفت که تهران و واشنگتن در مورد آزادی سازی شش میلیارد دلاری دارایی‌های مسدود شده در کره جنوبی و آزادی زندانیان ایرانی-آمریکایی به توافق رسیده‌اند.

بلینکن همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که به فشار بر ایران بر سر برنامه هسته‌ای مورد مناقشه‌اش ادامه خواهند دارد. این در حالی است که مذاکرات با میانجی‌گری اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با شکست روبرو شده است

وی افزود: «ما به صراحت گفته‌ایم که ایران باید برای ایجاد فضا در دیپلماسی آینده، تنش‌زدایی کند.»

بلیکن گفت که ایالات متحده «متعهد به تضمین این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند» و ایران را «به‌خاطر نقض حقوق بشر» و «اقدامات بی‌ثبات کننده خود» پاسخگو کند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ایران تولید اورانیوم در سطح نزدیک به استفاده نظامی را کاهش داده است، گفت: «من نمی‌توانم این گزارش‌ها را تایید کنم. آنچه می‌توانم بگویم این است که ما از هر اقدامی که ایران برای کاهش تنش بردارد استقبال می‌کنم.»

روزنامه وال استریت ژورنال چند روز پیش در مطلبی نوشت که تهران تولید اورانیوم غنی شده در سطح نزدیک به استفاده نظامی را به شکل قابل توجهی کاهش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش کره جنوبی به شرط آزادی زندانیان آمریکایی در ازای انتقال وجوه مسدود شده ایران: اطلاع نداریم

دادگاهی در آمریکا، ایران و سوریه را برای قتل یک نفر در اسرائيل به پرداخت ۱۹۱ میلیون دلار محکوم کرد

آمریکا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و حوثی‌ها را تحریم کردند