Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بلینکن: در جایی هستیم که حتی راجع‌به توافق هسته‌ای با ایران صحبت هم نمی‌کنیم

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در گفتگو با سی‌ان‌ان درباره احیای برجام گفت که مقامات آمریکایی در حال حاضر با همتایان ایرانی خود درباره هیچ‌ توافقی صحبت نمی‌کنند.

آگهی

وی همچنین خروج دولت ترامپ از توافق برجام را اشتباهی فاحش خواند و گفت: «تحولات و تغییرات بسیاری از زمانی که از قرارداد خارج شدیم و همچنین از زمانی که تلاش کردیم به آن بازگردیم، اتفاق افتاده است. اما اساسا تلاش ما همیشه این بوده است که با انجام اصلاحاتی مختصر به توافق اولیه بازگردیم. توافقی روی میز بود. ایران یا نمی‌توانست و یا نمی‌خواست به آن جواب مثبت دهد. البته که ما تا زمانی که توافق مربوطه اهداف امنیتی و منافع ما را تامین نکند، قرار نیست معامله‌ای انجام دهیم.»

آقای بلینکن همچنین با اشاره به این که مقامات آمریکایی خواستار اقدامات همتایان ایرانی خود در جهت کاهش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن هستند، گفت: «ما با حسن نیت تلاش کردیم تا آن‌ها را به توافق هسته‌ای بازگردانیم. آن‌ها یا نمی‌توانستند و یا نمی‌خواستند این کار را انجام دهند. ما اکنون درجایی هستیم که درباره توافق هسته‌ای صحبت نمی‌کنیم. شاید در آینده فضایی یافتیم که دوباره بتوانیم درباره بازگشت به توافق هسته‌ای با‌ آن‌ها صحبت کنیم، اما در حال حاضر آن‌جا نیستیم.»

وی همچنین گفت: «مقامات آمریکایی در حال کار بر روی مجموعه‌ای از اقدامات برای عقب راندن آن‌ها هستند تا مطمئن شویم که بازدارندگی قوی و عامل فشار مناسب در اختیار داریم. آنگاه می‌بینیم که آیا فرصتی برای کار بر روی توافق هسته‌ای در اختیار داریم یا نه.»

وزیر خارجه آمریکا با ذکر این که آمریکا همچنان دیپلماسی را بهترین راه حل برای رفع تنش‌ها با ایران می‌داند، گفت: «ما به باور خود مبنی بر این که دیپلماسی بهترین راه حل این مشکل است و در مقایسه با بقیه گزینه‌ها، می‌تواند نتایج پایدارتر و موثر‌تری به ما بدهد، ادامه می‌دهیم. اما این بدان معنی نیست که گزینه‌های دیگر وجود ندارد و ما در صورت لزوم از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم.»

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه اخیرا به دولت بایدن درباره حصول توافق هسته‌ای که بدون تایید کنگره به کاهش تحریم‌ها بینجامد، هشدار دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی: تهران باید برای ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده توضیحات فنی ارائه کند

آبرام پالی در ملاقات با فرزندان جمشید شارمهد: امیدواریم او دوباره بتواند در کنار عزیزانش باشد

تحقیقات جمهوری‌خواهان؛ رابرت مالی احتمالا واکنش‌های آمریکا در قبال اعتراضات ایران را افشا کرده است