Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گروسی: تهران باید برای ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده توضیحات فنی ارائه کند

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رافائل گروسی می‌گوید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «بواسطه ایالات متحده از نوعی فرآیند دوجانبه گفتگو میان تهران و واشنگتن مطلع شده؛ اما دقیقا مشخص نیست موضوع هسته‌ای در آن چه جایگاهی دارد».

آگهی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه نسبت به آنچه وی «کم‌اهمیت جلوه دادن تشدید تنش‌های هسته‌ای ایران» خواند ابراز تاسف کرد.

رافائل گروسی که در آغاز نشست‌های فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی یک کنفرانس خبری با رسانه‌ها و خبرنگاران سخن می‌گفت همچنین توجه کمتر جامعه بین‌المللی به پرونده هسته‌ای ایران را در شرایط باز شدن یخ تنش‌ها میان تهران و واشنگتن تاسف‌آمیز قلمداد کرد.

وی در نخستین روز از مجموعه نشست‌های شورای حکام در وین، با اشاره به مسائل حل نشده میان آژانس و ایران تصریح کرد: «شاهد نوعی کم توجهی و بی‌اهمیت جلوه دادن آنچه روی می‌دهد هستیم و این موضوع برای من نگران‌کننده است زیرا مشکلات دیروز، همچنان امروزنیز به قوت خود باقی است.»

به گزارش فرانس‌پرس، آقای گروسی به نوعی کم‌توجهی کشورهای عضو به اهمیت پرونده هسته‌ای ایران را، با لحاظ این نکته که ایالات متحده و تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و بریتانیا) قصدی برای ارائه قطعنامه در این هفته به منظور محکوم کردن عدم همکاری ایران ندارند، مورد اشاره قرار داد.

به گفته یک منبع دیپلماتیک، قدرت‌های بزرگ یاد شده ترجیح داده‌اند که این نگرانی به ابتکار واشنگتن در قالب یک بیانیه مشترک با حمایت شمار زیادی از کشورها مطرح شود.

فرانس‌پرس در گزارش خود یادآور می‌شود که ایالات متحده و ایران ماه اوت گذشته بر سر آزادی زندانیان به توافق رسیدند. کارشناسان این توافق را نشانه کاهش تنش بین دو کشور می دانند که از زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ میلادی تاکنون اقدام به قطع روابط دیپلماتیک کرده‌اند.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه گفت: «ما بواسطه ایالات متحده از نوعی فرآیند دوجانبه (میان تهران و واشنگتن) مطلع شده‌ایم اما دقیقا نمی‌دانیم موضوع هسته‌ای در آن چه جایگاهی دارد؟»

اگرچه رافائل گروسی در سخنان روز دوشنبه خود تاکید کرد که «هیچ مخالفتی» با این گفتگو ندارد، اما در عین حال خود از «عدم همکاری» ایران با آژانس یاد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در گزارش‌هایی که فرانس‌پرس به آن‌ها استناد کرده، از روند بسیار کند نصب مجدد دوربین‌های نظارتی همچنین عدم ارائه توضیحات معتبر در مورد آثار اورانیوم کشف‌شده در دو سایت اعلام‌نشده هسته‌ای در ایران ابراز تأسف کرده است.

رافائل گروسی در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد: «من آگاهم که مسائلی با ضروریت بسیار بالا در دستور کار جامعه بین المللی قرار دارد، اما ادامه حمایت از آژانس نیز مهم است.»

صفحه ایکس (توییتر) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آقای گروسی سپس یادآور شد که بیش از دو سال و نیم از تعلیق اجرای پروتکل الحاقی ایران که به بازرسان آژانس امکان بازرسی‌های تکمیلی می‌داد، می‌گذرد و پیشرفت مضاعفی در توافقات انجام شده در قالب بیانیه چهارم مارس میان دو طرف بدست نیامده است.

وی ضمن اشاره به مسائل حل نشده مرتبط با تعهدات ایران در چارچوب توافقنامه جامع پادمان، خواستار توضیحات فنی و قانع کننده تهران به سوال‌های موجود در خصوص کشف ذرات اورانیوم در سایت‌های ورامین و تورقوزآباد شد.

گفتنی است که گفتگو و رایزنی‌های اعضا در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است تا روز جمعه ادامه یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گذشته، در گزارشی محرمانه اعلام کرده بود که ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصدی خود را که کاهش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

بلینکن: در جایی هستیم که حتی راجع‌به توافق هسته‌ای با ایران صحبت هم نمی‌کنیم

هشت سالگی برجام؛ نقش و توانایی اتحادیه اروپا در احیای توافق هسته‌ای با ایران چیست؟