تاثیر خشکسالی بر مخازن آب اسپانیا؛ در مصرف آب ساکنان محدودیت اعمال می‌شود

رودخانه موگا در شمال شرق اسپانیا
رودخانه موگا در شمال شرق اسپانیا Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسپانیا خشک‌ترین شروع سال را در چهار ماه نخست سال ۲۰۲۳ از زمان ثبت رکوردهای خشکسالی در دهه ۱۹۶۰ تجربه کرده است.

آگهی

اسپانیا مانند اغلب نقاط اروپا علاوه بر گرمای شدید تابستانی با کم شدن میزان بارش و تحلیل رفتن ذخایر آبی روبرو شده است.

رویترز به روایت خبرنگار خود از پایین آمدن کم سابقه آب مخزن سد «دارنیوس بوادلا» در شمال شرق اسپانیا گزارش تهیه کرده است.

آرتور دوران از اهالی منطقه کاتالونیا برای نشان دادن سطح آب مخزن سد رودخانه موگا در دو سال گذشته دست خود را به اندازه قامتش بالا می‌برد.

او سپس می‌گوید که سطح آب مخزن پیش‌تر به اندازه‌‌ای عمیق بود که امکان شنا کردن در آن وجود داشت اما اکنون به واسطه دوره طولانی خشکسالی تقریبا خالی شده است.

این فرد ۷۹ ساله ساکن اطراف «دارنیوس بوادلا»، مخزنی که تنها ۲۰ درصد از ظرفیت آن پر شده است، می‌گوید: «ما هرگز سطح آب مخرن را تا این اندازه پایین ندیده بودیم.»

مقامات کاتالونیا هفته گذشته محدودیت‌های جدیدی را برای مصرف آب ساکنان ۲۲ روستای اطراف این مخزن ذخیره که در نزدیکی فرانسه واقع شده‌اند، اعمال کردند، زیرا سفره‌های زیرزمینی تامین‌کننده آب این روستاها نیز در حال تحلیل رفتن است.

اسپانیا خشک‌ترین شروع سال را در چهار ماه نخست سال ۲۰۲۳ از زمان ثبت رکوردهای خشکسالی در دهه ۱۹۶۰ تجربه کرد؛ کاتالونیا و اندلس که در جنوب اسپانیا واقع شده است در این میان بیشترین آسیب را متحمل شده‌اند.

سخنگوی آژانس هواشناسی اسپانیا می‌گوید: موج‌های متعدد گرما، تابستان امسال در اسپانیا و اروپا خشکسالی را وخیم‌تر کرده و سطح مخازن را بواسطه افزایش تبخیر و مصرف آب کاهش داده است.

به گزارش رویترز، ۲۲ روستای اطراف مخزن «دارنیوس بوادلا» به اضافه دو روستای دیگر در جنوب کاتالونیا که در مجموع حدود ۲۵ هزار نفر در آن ساکن هستند، به دلیل کمبود آب در وضعیت اضطراری آب قرار دارند.

محدودیت‌های اعمال شده ساکنان را ملزم می‌کند که مصرف روزانه خود را تا میزان ۲۰۰ لیتر برای هر نفر کاهش دهند؛ این در حالیست که سقف پیشین تعیین شده برای ساکنان این منطقه روزانه ۲۳۰ لیتر برای هر فرد بود.

روستای آگولانا با ۹۰۰ سکنه چندین ماه است که مصرف آب خود را زیر سقف ۲۰۰ لیتر نگه داشته است اما شهردار منطقه گفته است که تدابیر تازه‌ای برای کاهش بیشتر مصرف در دست اقدام است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیریت منابع آبی برای تقویت کشاورزی در ازبکستان

ثبت دمای «بی‌سابقه» آب‌های اقیانوسی در فلوریدا؛ همچون حمام داغ است

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم