عربستان میزبان گفتگوها درباره جنگ اوکراین؛ کرملین خواستار روشن شدن اهداف نشست شد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که باید بداند هدف مذاکرات آتی که با موضوع جنگ اوکراین در عربستان سعودی برگزار خواهد شد، چیست.

آگهی

وال‌استریت ژورنال روز شنبه گزارش داده بود که عربستان سعودی از کشورهای غربی، اوکراین و برخی از کشورهای بزرگ در حال توسعه برای این مذاکرات دعوت کرده است. این روزنامه همچنین نوشته بود که کی‌یف و کشورهای غربی امیدوارند این مذاکرات که روسیه در آن حضور ندارد، بتواند به حمایت بین‌المللی از تحقق صلح در آینده به نفع اوکراین منجر شود. 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره گزارش وال‌استریت ژورنال گفت: «روسیه این نشست را دنبال خواهد کرد. ما باید بفهمیم که چه اهدافی تعیین شده‌اند و درباره چه مواردی بحث خواهد شد. هر تلاشی برای حل و فصل مسالمت آمیز، سزاوار ارزیابی مثبت است.»

با این حال، پسکوف موضع مسکو را تکرار کرد و گفت که در حال حاضر هیچ زمینه‌ای برای مذاکرات صلح با کی‌یف نمی‌بیند. او گفت: «تا زمانی که از اوکراین به عنوان ابزار جنگ جمعی غرب علیه روسیه استفاده شود، رژیم کی‌یف نمی‌خواهد و نمی‌تواند به صلح برسد.»

محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی پیش از این آمادگی خود را برای میانجی‌گری در این درگیری اعلام کرده بود. 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه همچنین روز شنبه گفته بود که یک ابتکار آفریقایی می‌تواند مبنایی برای صلح در اوکراین باشد، اما حملات اوکراین به روسیه عملی این موضوع را سخت کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ایده آتش‌بس را در حالی که یک‌پنجم قلمروی کشورش توسط روسیه اشغال شده، رد کرده است و می‌گوید که این کار به نیروهای روسیه فرصت می‌دهد تا پس از ۱۷ ماه نبرد به تجدید قوا و سازماندهی مجدد بپردازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: روسیه از مذاکره صلح با اوکراین امتناع نمی‌کند

وال‌استریت ژورنال: عربستان سعودی اوایل ماه آینده میزبان مذاکرات صلح اوکراین خواهد بود

مسکو از سرنگونی موشک اوکراینی بر فراز شهر مرزی روسیه خبر داد