مذاکرات صلح اوکراین بدون دستیابی به پیشرفت چشمگیر خاتمه یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مذاکرات صلح اوکراین بدون دستیابی به پیشرفت چشمگیر خاتمه یافت

مذاکرات وزرای خارجه آلمان و فرانسه با همتایان روسی و اوکراینی خود پیرامون روند صلح اوکراین و برگزاری انتخابات در شرق این کشور روز چهارشنبه بدون دست یافتن به پیشرفت چشمگیر خاتمه یافت.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در پایان این مذاکرات که سه ساعت به طول انجامید، از عدم پیشرفت در زمینه روند سیاسی حل بحران خبر داد. با این حال او از پیشرفت به دست آمده در زمینه تامین امنیت در شرق اوکراین اظهار رضایت کرد.

وزیرخارجه آلمان گفت: «می دانم که امنیت در شرق اوکراین تنها مشکل پیش رو نیست، اما بدون امنیت هیچ چیز به دست نمی آید. در نتیجه من واقعا از این بخش از مذاکرات راضی هستم.»

در همین حال پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین مسئولیت عدم پیشرفت در مذاکرات را متوجه مسکو دانست و از عدم وجود اراده لازم نزد مقامات روسی سخن گفت.

وزیرخارجه اوکراین گفت: «متاسفانه برای موضوعات حیاتی و بسیار مهمی که باعث توقف روند مینسک شده اند، راه حلی پیدا نشد. طبیعی است که دلیل این امر موضع روسیه است.»

در مقابل، مسکو دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات را امتناع کی یف از مذاکره مستقیم با جدایی طلبان شرق اوکراین ارزیابی کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «متاسفانه نتیجه ای که من به آن رسیدم این است که طرف اوکراینی بهانه های جدیدی را برای به تعویق انداختن آغاز اجرای مفاد اصلی توافقات سیاسی مطرح می کند.»

مذاکرات صلح اوکراین در حالی بدون پیشرفت چشمگیر خاتمه یافت که پیش از برگزاری آن وزیرخارجه آلمان نسبت دستیابی به پیشرفت کامل در زمینه برگزاری انتخابات در شرق اوکراین اظهار امیدواری کرده بود.

برگزاری انتخابات در شرق اوکراین نیازمند قانون جدید انتخابات در این کشور است. این در حالی است که دولت اوکراین بر برقراری ثبات و امنیت در شرق این کشور پیش از برگزاری انتخابات اصرار دارد.